loader

Premier po spotkaniu z przewodniczącym RE: musimy wypracować wspólne rozwiązania po to, by Polska i UE były nadal bezpieczne

Głównym tematem rozmów była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Spotkanie jest częścią konsultacji prowadzonych przez Polskę z państwami członkowskimi i instytucjami Unii Europejskiej w kontekście zagrożenia hybrydowego ze strony Białorusi. Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest trudna. W ostatnich dniach dochodzi do eskalacji prób nielegalnego przekraczania wschodniej granicy naszego kraju, która stanowi jednocześnie wschodnią granicę UE. Premier podkreślił, że ten kryzys nie dotyczy tylko Polski. Celem jest wywarcie presji i destabilizacja całej UE.

Wspólne rozwiązania w kontekście kryzysu migracyjnego są konieczne, by Polska i UE były nadal bezpieczne

 – Musimy wypracować wspólne rozwiązania po to, by Polska i UE były nadal bezpieczne – mówił premier dziękując jednocześnie za solidarność wyrażoną w związku z sytuacją na wschodniej granicy zewnętrznej UE z Białorusią.  Jak podkreślił, wydarzenia ostatnich dni to test dla Polski, ale jednocześnie test dla Europy. –  Zdajemy sobie sprawę, z tego, że te ryzyka mogą eskalować, a sytuacja może się pogarszać – kontynuował. 

Jako państwo graniczne UE, Polska oczekuje przede wszystkim wsparcia dyplomatycznego ze strony państw członkowskich i instytucji europejskich. Dotyczy to w szczególności przyjęcia kolejnego pakietu sankcji w stosunku do Białorusi oraz jednoznacznych działań służących zablokowania lotów do Mińska.

–  To brutalny, hybrydowy, gwałtowny i niegodny atak. Wobec takiego ataku trzeba działać stanowczo, z jednością i w oparciu o nasze podstawowe wartości – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawiecki. 

Przewodniczący RE podkreślił, że Rada Europejska zobowiązała Komisję Europejską do zaproponowania „wszelkich możliwych działań na miarę wyzwań, jakie przed nami stoją”. Poinformował też o podjęciu inicjatywy dyplomatycznej, skierowanej do krajów pochodzenia imigrantów oraz krajów tranzytowych.

Unia Europejska solidaryzuje się z Polską 

– Rozmawiałem z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, dziś mieliśmy dobrą rozmowę z przewodniczącym RE Charles’em Michelem. Codziennie rozmawiam z premierami różnych państw, którzy zdają sobie sprawę z rosnącego ryzyka – mówił premier. Szef Rady Europejskiej Charles Michel wezwał władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślił, że UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych. Po dzisiejszym spotkaniu z premierem poinformował o trwających już rozmowach wśród państw członkowskich w temacie sankcji wobec Białorusi. Jak dodał, chcemy skoordynować działania z państwami członkowskimi, by dokonać najlepszych wyborów i zidentyfikować najlepsze narzędzia – kontynuował. Podkreślił, także, konieczność zatrzymania ataków hybrydowych nie tylko wobec Polski, ale i całej UE. 

Natomiast szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po rozmowie z premierami Polski, Litwy i Łotwy, w wydanym oświadczeniu wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak. 

Polska zapewnia właściwą ochronę zewnętrznej granicy UE z Białorusią

–  Broniąc naszych granic, wypełniamy zobowiązania sojusznicze. Liczymy, że nasi sojusznicy zrobią to samo – kontynuował premier. 

Na wschodzie Polski 15 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 13 tys. żołnierzy strzeże naszego terytorium. Komitet Bezpieczeństwa pod kierunkiem przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych premiera Jarosława Kaczyńskiego już w czerwcu podjął decyzję o budowie odpowiednich instalacji. Te działania miały na celu zabezpieczenie prewencyjne.

2 listopada 2021 r. prezydent podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Celem ustawy jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. W związku z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej, w ustawie zaproponowano mechanizmy prawne, które umożliwią wybudowanie bariery w możliwie najkrótszym czasie.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze