Sekretarz Generalny ONZ: Kryzys na Ukrainie testuje „system międzynarodowy”
Ostatnie wydarzenia na Ukrainie testują „cały system międzynarodowy”, powiedział sekretarz generalny António Guterres podczas wtorkowego spotkania z mediami, dodając „musimy zdać ten test”.
„Nasz świat stoi w obliczu największego światowego kryzysu bezpieczeństwa w ostatnich latach – z pewnością podczas mojej kadencji jako Sekretarza Generalnego” – powiedział.
Po skróceniu zagranicznej wizyty, która obejmowała „bardzo ważny szczyt afrykańskich przywódców”, szef ONZ powiedział dziennikarzom, że „stoi przed nami chwila, o której szczerze miałem nadzieję, że nie nadejdzie”.
Powstrzymaj dalszą eskalację
Pan Guterres pośpieszył z powrotem do siedziby ONZ w Nowym Jorku „głęboko zaniepokojony ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie”.
Podkreślił doniesienia o częstszych naruszeniach zawieszenia broni na całej linii kontaktowej i „rzeczywiste ryzyko dalszej eskalacji w terenie”.
A Sekretarz Generalny zwrócił uwagę na „bezpieczeństwo i dobro” wszystkich tych, którzy już cierpieli z powodu „tylu śmierci, zniszczenia i wysiedlenia”.
Naruszenie suwerenności Ukrainy
„Decyzja Federacji Rosyjskiej o uznaniu tak zwanej „niepodległości” niektórych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego jest naruszeniem integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy” – stwierdził urzędnik ONZ.
Przekonywał, że taki jednostronny środek nie tylko jest wprost sprzeczny z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych, ale także jest niezgodny z tzw. Deklaracją Zgromadzenia Ogólnego o przyjaznych stosunkach, którą Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wielokrotnie przytaczał jako reprezentujący prawo międzynarodowe.
„Śmiertelny cios” dla porozumień mińskich
Guterres określił posunięcie Rosji jako „śmiertelny cios” dla zatwierdzonych przez Radę Bezpieczeństwa porozumień mińskich, procesu pokojowego regulującego konflikt we wschodniej Ukrainie.
Podkreślił również, że „zasady Karty Narodów Zjednoczonych nie są menu a la carte”.
„Nie można ich stosować selektywnie. Państwa członkowskie przyjęły je wszystkie i muszą je wszystkie zastosować – podkreślił szef ONZ.
„Wypaczenie” koncepcji utrzymywania pokoju