loader

Wybieramy masę samopoziomującą – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej masy samopoziomującej to jedna z ważniejszych decyzji przy wykonywaniu podłogi. Producenci chemii budowlanej oferują całą gamę różnych rozwiązań w tym zakresie. Jak dokonać dobrego wyboru, aby efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu!

Przed ostatecznym wykończeniem podłogi warto pomyśleć o wyrównaniu i wypoziomowaniu podłoża, aby okładzina dekoracyjna wyglądała elegancko, a chodzenie po niej było przyjemnością. Dzięki temu podłoga będzie nie tylko bezpieczna dla użytkowników, estetyczna i funkcjonalna, ale także trwała. Płytki nie będą pękać, panele laminowane, deski drewniane czy parkiety skrzypieć, a wykładziny nie będą się przecierać na skutek wad podłoża.

Wygładzenie, a często także wzmocnienie podłoża, może być niezbędne zarówno przy remontowanych powierzchniach, jak i świeżo wykonanych podkładach. W obu przypadkach najlepiej w tym celu sprawdzi się odpowiednio dobrana masa samopoziomująca. Warto po nią sięgnąć także wówczas, gdy chcemy podnieść poziom podłogi albo gdy stosujemy różnej grubości okładziny, a chcemy finalnie uzyskać jeden poziom na całej powierzchni mieszkania, niezależnie od pomieszczenia.

Wiele osób decyduje się ułożyć wylewkę samopoziomującą we własnym zakresie. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się podjąć tego zadania samodzielnie, czy też zlecimy je wykwalifikowanej ekipie budowlanej, podstawą sukcesu jest dobór odpowiedniego produktu. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Ustalmy grubość wylewki

Zanim rozpoczniemy poszukiwanie masy samopoziomującej, ustalmy jaką grubość warstwy chcemy uzyskać, by wyrównać czy wygładzić podłoże. Nie zapomnijmy przy tym uwzględnić grubości wykończenia. Podobnie, gdy naszym celem jest wyrównanie poziomu podłóg w całym mieszkaniu.

Pamiętajmy, że każda masa samopoziomująca dostępna na rynku jest stworzona do zastosowania w określonym zakresie grubości warstwy. Jeśli w takcie prac okaże się, że dla pożądanego efektu jest wymagana jednak większa grubość od tej, jaką przewidywaliśmy i do której jest rekomendowany dany produkt, trzeba będzie wykonać dwie warstwy wylewki, przy czym każdą kolejną dopiero po związaniu poprzedniej. Niestosowanie się do zaleceń producenta i układanie wylewki w zbyt cienkiej lub grubej warstwie w stosunku do podanej na opakowaniu może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami – wylewka nie osiągnie swoich optymalnych parametrów i mogą pojawić się uszkodzenia, co z kolei stanowi zagrożenie dla dekoracyjnych warstw wykończeniowych.

Zwróćmy uwagę na wytrzymałość

1 2

O autorze