loader

BIK: Po wakacje kredytowe sięgnęły w większości osoby, które nie mają opóźnień w spłacie rat

Na dzień 30 sierpnia 2022 r. sektor bankowy zaraportował do bazy BIK 876 tys. rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 228 mld zł. Zawieszenie spłaty rat dotyczy 44,5% spośród 1,97 mln złotowych kredytów mieszkaniowych i stanowi 58% ich wartości do spłaty. Co ciekawe, przeciętnie korzystający z wakacji mają bardzo wysoki scoring BIK na poziomie 83,4 punktów na 100. 

Fakt korzystania z zawieszenia spłaty rat jest odnotowywany w bazie BIK podobnie, jak inne zdarzenia dotyczące naszych zobowiązań finansowych, które przekazują banki. Adnotacja o objęciu danego kredytu mieszkaniowego wakacjami kredytowymi będzie widoczna w Raporcie BIK, przy informacjach o tym kredycie. W momencie powrotu do spłaty rat i zakończenia wakacji kredytowych, taka informacja również zostanie odnotowania w Raporcie BIK. Informacja będzie neutralna i nie będzie miała wpływu na ocenę punktową BIK.

Dlaczego wakacje kredytowe cieszą się popularnością?

Skala zaraportowanych w BIK „wakacji od kredytu” potwierdza nie tylko sprawność operacyjną sektora bankowego, ale także to, że kredytobiorcy poważnie traktują spłatę kredytu mieszkaniowego.

Kredyt na mieszkanie traktowany jest priorytetowo, jest on spłacany w pierwszej kolejności przed innymi zobowiązaniami. Żaden kredytobiorca nie chce mieć tu opóźnień. Potwierdza to badanie opinii na zlecenie BIK, pt. Zobowiązania kredytowe Polaków, zrealizowane w lipcu 2022 r.

Blisko połowa (47%) badanych przyznała, że w sytuacji problemów finansowych, najpierw opóźniłaby spłatę innych posiadanych kredytów, a dopiero w ostateczności spłatę raty kredytu mieszkaniowego.

– Jakość całego portfela kredytów gospodarstw domowych, pomimo niestabilnej sytuacji ekonomiczno – gospodarczej, utrzymuje się nadal na dobrym, bezpiecznym poziomie. Potwierdza to analiza poziomu wskaźnika NPL, czyli udziału wartości kredytów opóźnionych powyżej 90 dni w stosunku do wartości wszystkich czynnych kredytów. Otóż wskaźnik NPL na koniec sierpnia br. dla wszystkich czynnych kredytów wyniósł 5,1 proc., a dla kredytów mieszkaniowych NPL był na poziomie 2,9 proc. Czynnikiem, który  zapewne ograniczy wzrost liczby kredytów mieszkaniowych opóźnionych w spłacie powyżej 90 dni będą moratoria kredytowe zwane potocznie wakacjami kredytowymi. Jakość kredytów mieszkaniowych zostanie więc zahibernowana do końca 2023 r. Wyzwaniem będzie rok 2024, szczególnie gdy stopy procentowe istotnie nie spadną a sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać – tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Na 30 sierpnia 2022 r. banki zaraportowały do BIK skorzystanie z wakacji kredytowych przez 1,5 mln osób, czyli 44% spośród 3,4 mln uprawnionych. Są to osoby, które z pewnością znają wartość i znaczenie dobrej historii oraz wiarygodności kredytowej.

Okazuje się bowiem, że z tego „przywileju” znacznie chętniej skorzystali kredytobiorcy o wysokiej wiarygodności kredytowej, posiadający w skali punktowej BIK (od 1-100) średni score wynoszący 83,4 punkty.

Zaledwie 0,1% wartości kredytów, dla których klienci wzięli wakacje kredytowe, ma opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni, podczas gdy na pozostałych złotowych kredytach mieszkaniowych wskaźnik ten wynosi 5,5%.

Jak wynika z danych BIK, z wakacji kredytowych w największym stopniu skorzystały osoby, którym raty kredytów mieszkaniowych wzrosły najbardziej. Doskwiera to zwłaszcza osobom, które zaciągały mieszkaniowe kredyty złotowe w ciągu ostatnich czterech lat.

Dla kredytów zaciągniętych w latach 2018 – 2019 udział wakacji kredytowych to 52,5%, a dla kredytów z lat 2021 – 2022 to 53,7%. W przeciwieństwie do kredytów z lat 2008 – 2010, gdzie widać zainteresowanie „wakacjami” na poziomie 10%.

Wakacje kredytowe z Raportem BIK za 0zł

Każdy, kto już skorzystał z „wakacji kredytowych” i chce się upewnić, że jego historia kredytowa właściwie uwzględnia ten fakt, powinien zajrzeć do swojego Raportu BIK.

To dobry czas, by przyjrzeć się własnej historii kredytowej budowanej w BIK. W Raporcie BIK, oprócz adnotacji o skorzystaniu z „wakacji kredytowych”, udostępnione są również wszystkie inne informacje o posiadanych i spłaconych kredytach oraz pożyczkach.

W jednym miejscu mamy zaprezentowaną zarówno szczegółowe postępy w spłacie, historię opłacania poszczególnych rat kredytów, jak i (dzięki dostępowi do bazy Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor), np. brak opóźnień w spłacie faktur za prąd czy telefon.

– Wakacje kredytowe to duża pomoc dla osób, które aktualnie borykają się ze znacznymi podwyżkami wysokości rat kredytów hipotecznych. Widzimy w BIK, że skala zainteresowania wakacjami kredytowymi jest duża, dlatego w dniach 1-7 września 2022 r. organizujemy promocję „Wakacje kredytowe z Raportem BIK”. W czasie trwania promocji każdy, kto skorzystał z wakacji kredytowych dla kredytu hipotecznego, może bezpłatnie pobrać Raport BIK, żeby sprawdzić, jak aktualnie wygląda jego historia kredytowa z informacją o wakacjach kredytowych. – mówi Joanna Charlińska, dyrektor do spraw sprzedaży w Departamencie Rynku Detalicznego w BIK

– Warto podkreślić, że wakacje kredytowe obowiązują od momentu złożenia wniosku o nie – i nawet jeśli jakiś bank nie zdążył jeszcze przekazać tej informacji do BIK, to taka informacja z pewnością wkrótce się pojawi w Raporcie BIK. Raport BIK pozwala na sprawdzanie aktualnych informacji na temat swoich zobowiązań w bazach BIK i Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, dlatego warto sprawdzać go regularnie – dodaje Charlińska.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze