loader

Apel Ministra Sprawiedliwości do polityków UE w związku z sytuacją na Ukrainie

– Wzywamy Parlament Europejski, by jak najszybciej przyjął rezolucję domagającą się nałożenia sankcji na kraje, które wbrew zasadom praworządności, wbrew zasadom Unii Europejskiej, finansują zbrodnie i wojnę Putina – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (10 marca br.) konferencji prasowej. Zaapelował do polityków UE o konsekwentne stosowanie sankcji finansowych wobec Rosji.

Minister Sprawiedliwości nawiązał do rezolucji, którą w czwartek przyjął Parlament Europejski. Rezolucja, zamiast odnieść się do sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę, wzywa do szybkiego uruchomienia wobec Polski tzw. mechanizmu warunkowości. A w rezultacie – do  pozbawienia naszego kraju funduszy unijnych pod pretekstem rzekomego naruszania praworządności.

– Jest rzeczą budzącą grozę, jeśli zapada w Parlamencie Europejskim rezolucja przeciwko Polsce. A jednocześnie każdego dnia setki milionów euro trafiają z krajów Unii do Moskwy – mówił minister Zbigniew Ziobro. 

Jak zauważył, to nie Polska, lecz niektóre kraje UE, nadal współpracujące gospodarczo z Rosją, sprzeniewierzają się zasadom obowiązującym w Unii . Nie da się przecież pogodzić wartości unijnych z nieprzerwanym zakupem gazu czy ropy naftowej od Rosji. 

– Niektóre kraje Unii Europejskiej dalej wspierają swoimi pieniędzmi reżim ludobójcy, którego armia bombarduje szpitale i szkoły. Wszyscy wiemy, na co dziś Putin potrzebuje pieniędzy i na co je wydaje – podkreślił Zbigniew Ziobro. 

– Nie przez przypadek ambasador Ukrainy w Niemczech mówił wczoraj, że Niemcy wbijają Ukrainie nóż w plecy. Prezydent USA zakazał kupowania gazu i ropy z Rosji. A Niemcy wzmacniają zbrodnicze monstrum, jakim jest armia Putina, kierując gigantyczną kroplówkę gotówki do Moskwy – dodał minister. 

Wiceminister Sebastian Kaleta zaapelował, by Parlament Europejski zajął się realnymi problemami, a nie atakowaniem Polski. – Pomagamy uchodźcom z Ukrainy i pokazujemy całemu światu czym realnie są wartości unijne – zaznaczył. 

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze