loader

Zabytkowy dworzec Kraków Swoszowice znów służy podróżnym

Podróżujący skorzystają z nowoczesnego i dostępnego obiektu kolejowego Kraków – Swoszowice. Zakończyła się realizacja inwestycji polegająca na kompleksowej przebudowie dworca, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, w tym kolejowa o wysokiej jakości jest czynnikiem, który decyduje o poprawie bezpieczeństwa i rozwoju państwa. Przyczynia się do szybkiego rozwoju miast i regionów oraz zwiększenia konkurencyjności gospodarki. W obecnej sytuacji politycznej jeszcze bardziej dostrzegamy potrzebę inwestycji w infrastrukturę transportową. Bez zmodernizowanego, nowoczesnego i funkcjonalnego transportu kolejowego nie byłoby możliwe udzielenie pomocy tysiącom uchodźców

– powiedział minister Grzegorz Puda.

Podczas konferencji minister zaznaczył, że teraz, kiedy Polska przyjmuje setki tysięcy uchodźców z Ukrainy widać doskonale jak wielkie znaczenie ma infrastruktura transportowa. Dworce i transport kolejowy odgrywają dużą rolę związaną z przyjmowaniem osób przyjeżdżających do Polski. Największe polskie dworce to jedne z pierwszych miejsc, do których docierają uchodźcy, są punktem tranzytowym w dalszej podróży.

Zakończyła się gruntowna, dwuletnia przebudowa dworca kolejowego Kraków Swoszowice. Przywrócenie obsługi podróżnych i historycznego wyglądu dworca, a także poprawa bezpieczeństwa, dostępności dworca dla wszystkich pasażerów, w tym pasażerów z niepełnosprawnościami były priorytetami przebudowy obiektu. Efektem zakończonej przebudowy jest także uruchomienie centrum kultury.

Dworzec Kraków Swoszowice to kolejny obiekt zmodernizowany pod okiem konserwatora zabytków, który uzyskał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Podróżujący do i z Krakowa skorzystają z bardziej nowoczesnego, przyjaznego środowisku i dostępnego obiektu kolejowego. Wzrośnie też jakość obsługi pasażerów

– mówił minister Grzegorz Puda.

Zabytkowy charakter dziewiętnastowiecznego budynku udało się połączyć z rozwiązaniami na miarę XXI wieku. Po przebudowie dworzec odzyskał także swoje historyczne piękno.

Oddawany dziś do użytku dworzec Kraków Swoszowice to 1 z 9 dworców realizowanych w ramach projektu „Modernizacja wybranych dworców na liniach kolejowych 68, 91,94”. Koszt przebudowy to blisko 9,5 ml zł. Koszt całkowity projektu to 85,17 mln zł, a dofinansowanie UE 58,7 mln zł.

Obsługa podróżnych będzie się teraz odbywać w klimatyzowanym holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni. Na komfort korzystania przez podróżnych z dworca wpłynie również montaż nowoczesnego systemu elektronicznych tablic przyjazdów i odjazdów pociągów.

Dworzec został także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji zlikwidowano bariery architektoniczne. Wprowadzono ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a, plany dotykowe dworca oraz szereg innych usprawnień sprawiających, że stał się on przestrzenią przyjazną dla podróżnych z niepełnosprawnościami.

Dzięki inwestycji dworzec stał się również budynkiem ekologicznym i bezpiecznym. Zastosowano w nim energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterująca oraz nową, niskoemisyjną kotłownię gazową do ogrzewania budynku. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana przy pomocy systemu BMS (Building Management System), co przyczyni się do ograniczenia zużycia mediów i ich racjonalnego wykorzystania. Na dworcu po przebudowie poprawi się również bezpieczeństwo, dzięki zainstalowaniu na nim nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Poza obsługą podróżnych, dworzec w nowej odsłonie będzie pełnił również funkcje kulturalne, gdyż mieści się w nim Centrum Kultury Podgórze. Na ponad 200 m kw. urządzonej w nowoczesny, funkcjonalny i gustowny sposób przestrzeni znajdą się sala wielofunkcyjna, plastyczna, muzyczna i „malucha”. W pierwszej z nich będą odbywać się koncerty i spektakle oraz różnego typu zajęcia.

Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie dworca. W sąsiedztwie pojawiły się nowe chodniki i droga, przy której zlokalizowano 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnościami. W otoczeniu dworca zamontowano również nowe oświetlenie, elementy małej architektury oraz stojaki rowerowe.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze