loader

Teatr Muzyczny w Poznaniu współprowadzony przez MKiDN

„Teatr Muzyczny w Poznaniu jest 16. z 31. instytucji artystycznych, które ministerstwo od 2016 roku bierze na tzw. współprowadzenie. Zwiększyliśmy o 100 procent liczbę instytucji kultury i muzeów finansowanych przez budżet centralny. To rewolucja we wsparciu dla polskiej kultury, a także wielka satysfakcja dla polskiego rządu, że obecność państwa w kulturze wzrosła w takim stopniu” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński. Przez najbliższe 4 lata Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie współprowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Poznań, co pozwoli na budowę jego nowej siedziby i dalszy rozwój instytucji. Umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wyjaśnił, że instytucje współprowadzone w ramach opieki państwa otrzymują wsparcie na funkcjonowanie, ale także dodatkowe fundusze na ważne inwestycje w kulturze.

Mamy długą listę oczekujących na kolejne współprowadzenia. W przypadku Poznania władze lokalne, posłowie z Wielkopolski przez lata zabiegali o to, by to właśnie Teatr Muzyczny był współprowadzony przez resort kultury. Jedynym z podstawowych kryteriów podjęcia tej decyzji był poziom artystyczny i znaczenie kulturowe tej instytucji. Nie mieliśmy wątpliwości, że wyróżnia się ona na tle innych i zasługuje na wsparcie – podkreślił wicepremier prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że w przypadku Teatru Muzycznego w Poznaniu dodatkowym argumentem były trudności lokalowe, ponieważ instytucja mieści się w starym, niszczejącym budynku, który posiada małą salę z widownią na zaledwie 400 miejsc. 

W tej chwili planujemy razem ze współprowadzącym teatr Miastem Poznań wspólną inwestycję – salę z widownią na 1 200 miejsc z możliwością zwiększenia jeszcze o 400 dodatkowe miejsca. To będą zupełnie inne warunki pracy – wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Szef resortu kultury dodał, że od 2016 r. liczba instytucji kultury współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego została podwojona. Łącznie jest to 40 nowych współprowadzonych instytucji, wliczając również 24 instytucje z zakresu muzealnictwa.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze