loader

Polska buduje domy modułowe w Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie wczoraj doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów. Udał się również na teren budowy domów tymczasowych dla uchodźców, którzy przyjechali do Lwowa ze wschodniej części Ukrainy. W budowę miasteczka zaangażował się polski rząd. To kolejna forma pomocy na rzecz naszego sąsiada.

Domy modułowe – schronienie dla uciekających przed wojną

Polski rząd, w porozumieniu z ukraińskimi władzami, wybuduje ośrodki przeznaczone dla osób zmuszonych do opuszczenia własnych domów w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Docelowo rząd polski zbuduje osiedla dla 20 tys. osób. Pierwsze z osiedli otwarte zostało we Lwowie. Korzysta z niego około tysiąca Ukraińców.

– Już 10 mln osób musiało opuścić swoje domy. 2,5 mln z nich jest w Polsce, ale nie zapominajmy o tym, że 6 mln osób jest wewnętrznie rozlokowana na Ukrainie –  mówił premier.

Szef polskiego rządu zapowiedział kolejne podobne inicjatywy –  Robimy wszystko, żeby ochronić ukraińskie dzieci, kobiety. Takich miasteczek będzie więcej. Nasi wysłannicy jadą do miast wokół Kijowa i będą stawiali podobne miasteczka.

Dużą zaletą budowanych ośrodków jest fakt, że mogą być rozlokowane oddzielnie oraz zestawione w jednej lokalizacji. Każdy moduł mieszkalny jest umeblowany. Na terenie ośrodka znajdują się również wyposażone: sanitariaty, magazyny, punkt pielęgniarski i stołówka.

Polska przyjmuje rannych żołnierzy z Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w szpitalu, rannych w walce z rosyjskim agresorem, ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów. Już dziś są również leczeni w Polsce. Jak zapowiedział Prezes Rady Ministrów, polskie szpitale są gotowe do przyjęcia co najmniej 10 tys. żołnierzy, jeżeli będzie taka konieczność.

– Zrobimy wszystko, żeby przyjąć i leczyć żołnierzy z Ukrainy. Oby wszyscy wrócili do zdrowia, swoich domów i dzieci – kontynuował.

Polska wspiera swoich sąsiadów

Jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę Polska podjęła działania, aby przygotować się na możliwy kryzys uchodźczy. Dzięki temu bardzo szybko byliśmy w stanie zorganizować pomoc dla osób, które uciekały z Ukrainy przed wojną.

Dotychczas do Polski wjechało ponad 2,8 mln uchodźców. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, pozwala na legalny pobyt naszym sąsiadom w Polsce. Mogą oni m.in. podjąć pracę, skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej czy kontynuować naukę i edukację. Wsparcie finansowe otrzymują również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich.

Obecny kryzys uchodźczy jest największym exodusem ludności w Europie od 80 lat – od zakończenia II wojny światowej. Polska podejmuje działania, aby Unia Europejska i cały świat zachodni wzięły współodpowiedzialność za sytuację osób, które w wyniku rosyjskiej agresji musiały uciekać ze swojego kraju. Potrzebna jest pomoc humanitarna i wsparcie dla państwa przyjmujących największą liczbę uchodźców. Ważne jest również większe zaangażowanie wspólnoty w przyjmowanie uchodźców z Ukrainy.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze