loader

Jesienna rekonstrukcja rządu – kto zastąpi Adama Niedzielskiego?

Początek września przynosi powrót medialnych spekulacji na temat obecnego kształtu Rady Ministrów. Czy obecny skład poprowadzi gabinet do czasu wyborów parlamentarnych? Według komentatorów dojdzie do jesiennej rekonstrukcji rządu, w której zagrożone są Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali szanse potencjalnych następców Adama Niedzielskiego.

 

Faworytem analityków Unibet do objęcia najwyższego stanowiska w resorcie zdrowia, w przypadku jesiennej rekonstrukcji rządu, jest Waldemar Kraska, obecny wiceminister zdrowia. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w ochronie zdrowia, jednak nie brak mu również kompetencji politycznych. To senator pięciu kadencji, od ponad trzech lat pełniący funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, a także pełnomocnik rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet typują, że jeśli dojdzie do jesiennej rekonstrukcji rządu, Waldemar Kraska ma 57% szans na objęcie stanowiska Ministra Zdrowia.

 

Od Sejmowej Komisji Zdrowia do gabinetu ministra?

Na drugim miejscu, wśród kandydatów do objęcia stanowiska Ministra Zdrowia, znajduje się Tomasz Latos – Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia. To doktor nauk medycznych w dziedzinie radiologii i poseł pięciu kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Komentatorzy wskazują jako wyróżniający go atut właśnie wieloletnie członkostwo w partii rządzącej – w tym w roli szefa jednego z okręgów. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że w przypadku jesiennej rekonstrukcji rządu Tomasz Latos ma 44% szans na zostanie szefem resortu zdrowia.

 

Minister w mundurze?

 

Ostatnim z typowanych do objęcia kierownictwa w Ministerstwie Zdrowia jest gen. broni Grzegorz Gielerak – dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie (WIM). To lekarz wojskowy, prof. dr. hab. nauk medycznych specjalizujący się w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii. Od wielu lat pełni kierownicze funkcje w umundurowanej ochronie zdrowia i według komentatorów po ponad 15 latach zarządzania WIM spróbuje sięgnąć po fotel szefa resortu zdrowia. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że w przypadku jesiennej rekonstrukcji rządu Grzegorz Gielerak ma 41% szans na objęcie stanowiska Ministra Zdrowia.

 

author avatar
PiotrNowacki

1 2

O autorze