loader

Wiceminister Paweł Jabłoński wziął udział w spotkaniu ministerialnym na rzecz Rogu Afryki

W dniu 15.02. br. podsekretarz stanu Paweł Jabłoński wziął udział w spotkaniu ministerialnym „Inicjatywy na rzecz Rogu Afryki” zorganizowanym przez Unie Europejską i Kenię, która w 2022 r. objęła przewodnictwo w Inicjatywie.

W spotkaniu wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych wybranych państw UE oraz ministrowie finansów państw afrykańskich wchodzących w skład Inicjatywy. Wydarzenie odbyło się na marginesie rozpoczynającego się 16.02 szczytu UE-Unia Afrykańska.

W swoim wystąpieniu minister Jabłoński podkreślił geostrategiczne znaczenie Rogu Afryki dla Polski oraz wyraził zaniepokojenie w związku z obecnymi kryzysami humanitarnymi w państwach regionu. Zauważył, że zaangażowanie Polski i UE w regionie powinno skupiać się przede wszystkim na zapobieganiu konfliktom, bezpieczeństwie morskim, ochronie środowiska, a także zarządzaniu kryzysowym, zwłaszcza w odniesieniu do nieregularnej migracji.

Inicjatywa Rogu Afryki powstała w 2019 r. w celu promowania regionalnej integracji gospodarczej jako sposobu na wspieranie pokoju, stabilności i zrównoważonego rozwoju w regionie. Inicjatywa ma dwa wymiary: polityczny i gospodarczy. Zapewnia otwarte forum polityczne na szczeblu ministrów finansów i opiera się na solidnym pakiecie rozwojowym obejmującym infrastrukturę regionalną, ułatwienia w handlu i kapitał ludzki. Inicjatywa skupia Dżibuti, Etiopię, Erytreę, Kenię, Somalię i (od 2021 r.) Sudan, a także partnerów międzynarodowych, Afrykański Bank Rozwoju, Bank Światowy i Unię Europejską.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagraniczych

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze