loader

Czysta Odra – wspólna sprawa

Mapa przedstawiająca trasę pociągu, z zaznaczeniem stacji Wspólna Przygoda i Czysta Odra.

Nie tylko Wisła potrzebuje ratunku przed zaśmieceniem. Także inne polskie rzeki wymagają naszej troski. Dlatego w ramach ogólnopolskiej kampanii #mniejplastiku bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL, wspólnie z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, organizują kolejne ważne wydarzenie: Akcję Czysta Odra. Początek już 29 kwietnia. Każdy może dołączyć.

 

– Ponad 80 proc. plastiku zanieczyszczającego wody Bałtyku pochodzi z lądu. Śmieci spływają do morza rzekami nawet z bardzo odległych regionów. Można więc powiedzieć, że wszyscy przyczyniamy się do narastania tego problemu – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole. – Potrzebujemy zmiany świadomości i nawyków społeczeństwa. A im więcej osób zaangażuje się w takie aktywne działania jak sprzątanie rzeki, tym łatwiej będzie tej zmiany dokonać.

 

Dlatego Credit Agricole i EFL, wspólnie z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, od stycznia organizują Wiślaną Odyseję – ekologiczny marsz wzdłuż nurtu Królowej Polskich Rzek, połączony ze sprzątaniem jej brzegów. A teraz zachęcają do udziału w kolejnym wydarzeniu: Akcji Czysta Odra. W ciągu 10 dni: od 29 kwietnia do 8 maja wolontariusze i wolontariuszki posprzątają Odrę na całej jej 854-kilometrowej długości: od źródeł w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. Lokalne akcje sprzątania odbywać się będą również na niektórych z dopływów Odry, np.: Nysie Kłodzkiej, Bobrze, Nysie Łużyckiej, czy Warcie.

 

– Każdy może dołączyć i pomoc nam walczyć z nadmiarem plastikowych odpadów w środowisku. Zapraszamy do grupowego udziału całe rodziny i przyjaciół – zachęca Przemysław Przybylski.

 

Chętni do udziału w Akcji Czysta Odra mogą dołączać do akcji organizowanych przez lokalne sztaby w niemal wszystkich nadodrzańskich miejscowościach. Szczegółowych informacji o miejscach i terminach lokalnych inicjatyw udzielają regionalni koordynatorzy akcji:

 

§  Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki dzielą – Odra łączy” – regionalny organizator akcji na odcinku od Bohumina (Czechy) do Opola. Anna Piróg: [email protected], tel. 512 283 870.

§  Stowarzyszenie EKO-UNIA – regionalny organizator akcji na odcinku od Opola do Nowej Soli. Anna Adamczyk: [email protected] tel. 511 032 036.

§  Krosno Odrzańskie KPWK – regionalny organizator akcji na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Wojtek Kliszewski [email protected] tel. 661 068 040.

§  Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina – regionalny organizator akcji od Słubic do Świnoujścia. Krzysztof Sowa, [email protected], tel. 725 559 666.

 

Akcji Czysta Odra patronują marszałkowie województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie nadodrzańskich miast i gmin.

author avatar
Credit Agricole Bank Polska S.A.
Credit Agricole Bank Polska jest bankiem uniwersalnym, który od blisko 20 lat funkcjonuje na polskim rynku i jest jednym z najczęściej polecanych banków w Polsce. Działa w obszarze bankowości detalicznej, korporacyjnej, rolniczej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz w obszarze consumer finance. Jest częścią Grupy Crédit Agricole, która znajduje się wśród 10 największych banków na świecie pod względem wartości aktywów, działa w 47 krajach na świecie i obsługuje ponad 51 milionów klientów.
O autorze