loader

Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie za sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zdecydujemy się zastosować. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dlaczego warto na nią postawić? Już wyjaśniamy.

Termoizolacja domu to inwestycja opłacalna pod wieloma względami. Szczególnie, jeśli postawimy na odpowiednie rozwiązanie w tym zakresie. Odpowiednie, czyli jakie?

– Dobry materiał do ocieplania budynków to taki, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (?), a przy tym zapewnia długą trwałość użytkową. Idealnie, jeśli sprawdzi się on nie tylko jako izolator termiczny, lecz także zapewni ochronę akustyczną. Ważne także, aby był ekologiczny, a przy tym przyjazny zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Z punktu widzenia bezpieczeństwa wskazane jest również, aby posiadał jak najwyższą klasę reakcji na ogień, szczególnie jeśli ocieplamy elementy konstrukcyjne wykonane z palnych materiałów, takich jak drewno. Oczywiście wyrobom powinny towarzyszyć odpowiednie dokumenty dopuszczające je do stosowania – mówi Michał Dylewski, product manager w firmie URSA Polska.

Biała wełna do wdmuchiwania to nowe rozwiązanie na polskim rynku. Zalety, które oferuje, sprawiają, że ten innowacyjny materiał termoizolacyjny może odegrać istotną rolę w dziedzinie izolacji budynków, zwłaszcza takich przegród, jak dachy, stropodachy, poddasza czy ściany – szczególnie domów prefabrykowanych, szkieletowych, ale także wzniesionych metodami tradycyjnymi.

Mniej strat ciepła

Materiał termoizolacyjny, jakim jest wełna do wdmuchiwania, charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (0,034 W/(m*K)), który pozostaje niezmienny w czasie. Wdmuchiwane włókna są sprężyste i precyzyjnie wypełniają ocieplaną przestrzeń, tworząc jednolitą powierzchnię, dzięki czemu zostaje zachowana ciągłość ocieplenia.

Realne oszczędności

Szacuje się, że ze słabo zaizolowanych budynków ucieka ciepło warte nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Docieplając dom białą wełną do wdmuchiwania, możemy skutecznie ograniczyć te straty, a tym samym zadbać o to, by więcej pieniędzy pozostawało w naszych portfelach. Co ważne, zysk z inwestycji realizowany jest od razu. Ile konkretnie można zaoszczędzić? Biorąc za przykład strop nad nieogrzewanym pomieszczeniem wzniesiony przed 1983 r. o powierzchni 100 m2 – przy zastosowaniu 30 cm warstwy wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc – może to być rocznie równowartość nawet 2021 kg węgla kamiennego lub 949 kg gazu ziemnego, czyli przy dzisiejszych cenach szacunkowo ok. 2-2,5 tys. zł rocznie.

Stabilny mikroklimat

Co jeszcze możemy zyskać? Zdrowszą przestrzeń życiową! Wdmuchiwana wełna zapewnia stabilną temperaturę i komfort cieplny przez cały rok – w zimie zatrzymuje ciepło w budynku, latem na zewnątrz, zapobiegając – w zależności od pory roku – wychłodzeniu lub przegrzaniu wnętrz. Ponadto, brak oporu dla przepływającej pary wodnej sprawia, że ocieplenie „oddycha”, zapobiegając wykraplaniu się pary wodnej, stanowiącej idealne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale mogą też zagrażać np. drewnianej konstrukcji budynku.

Ochrona akustyczna

1 2

O autorze