loader

Tynkowanie na wyższym biegu

Tynki cementowo-wapienne z racji długiej listy swoich zalet, wciąż pozostają w czołówce najchętniej wybieranych materiałów do wykończenia ścian, a producenci stale rozwijają ich technologię, podnosząc ich atrakcyjność. W efekcie te tradycyjne tynki można obecnie spotkać w kilku różnych odmianach, z których każda – prócz zbioru wspólnych cech – oferuje inwestorom i wykonawcom dodatkowe korzyści. I tak, gdy zależy nam na sprawnym przeprowadzeniu prac, oczekiwania te spełni tynk o właściwościach szybkowiążących.

Tynki cementowo-wapienne wykorzystuje się przy wykańczaniu domów już od ponad wieku. To, że tak długo utrzymują się na topie najlepiej świadczy o tym, jak dobrze sprawdzają się na budowie i w eksploatacji. Doceniają je zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy. Jest to bowiem materiał uniwersalny, plastyczny, przyjazny w zastosowaniu oraz obróbce, a jednocześnie wytrzymały, bezpieczny, paroprzepuszczalny i zdrowy dla mieszkańców. Nadaje się do każdego wnętrza, którego plan aranżacji przewiduje malowanie ścian farbą, wyłożenie płytkami czy wyklejenie tapetą. Sprawdzi się w kuchni, salonie, korytarzu czy pokoju dziecięcym, a dzięki temu, że jest wodoodporny również do pomieszczeń, w których wilgotność przekracza 70% – np. łazienek. Świetne właściwości użytkowe sprawiają, że w takich miejscach, jak korytarze, klatki schodowe, garaże, piwnice i wszędzie tam, gdzie łatwo o uszkodzenia, tynki cementowo-wapienne są wręcz niezastąpione.

Z duchem czasu

Oczywiście, współczesne możliwości sprawiają, że technologia tynków cementowo-wapiennych jest stale rozwijana, czego efektem są choćby gotowe mieszanki. Przed użyciem wymagają one jedynie rozrobienia z odpowiednią ilością wody, co nie tylko ułatwia wykonawcom pracę, lecz przede wszystkim gwarantuje lepszą i stałą jakość oraz jednakowe, bardzo dobre parametry za każdym razem. To jednak nie jedyna zmiana, jakiej mogliśmy doświadczyć. Dawniej tynki narzucało się na ścianę tylko ręcznie. Dzisiaj czynność tę można wykonać również maszynowo, z użyciem agregatu tynkarskiego, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę – szczególnie, gdy w grę wchodzi wykańczanie dużych powierzchni.

Tradycyjne wiązanie

1 2

O autorze