loader

Premier: To barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata

W związku z atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę premier Mateusz Morawiecki wystąpił podczas 49. posiedzenia Sejmu. Szef rządu przedstawił bieżącą sytuację oraz dalsze planowane działania. Wśród najważniejszych znalazły się zdecydowane sankcje, potrzeba militarnego umacniania wschodniej części NATO i UE oraz nieuleganie rosyjskiej dezinformacji i propagandzie. Walka Ukrainy to również walka o wolność całej Europy. Premier podkreślił zaangażowanie Polski w udzielanie pomocy humanitarnej ofiarom konfliktu.

Przedstawiciele najważniejszych instytucji europejskich i światowych w pełni rozumieją od dawna sygnalizowane przez polskie władze zagrożenia. Szef rządu podkreślił konieczność wypracowania wobec Rosji możliwie najdalej idących sankcji oraz zapewnił, że Polska pozostaje bezpieczna. Dotychczasowe działania polskich władz od dłuższego czasu służyły wzmocnieniu obronności. Służby mundurowe i wojsko podniesione zostały w stan podwyższonej gotowości. Premier podkreślił znaczenie powołania Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych odpowiadającego m.in. za opracowanie ustawy o obronie Ojczyzny oraz analizy strategiczne działań Kremla.

Od zdecydowanej odpowiedzi na rosyjską agresję zależeć będzie dalsze zapewnienie Polsce bezpieczeństwa oraz to, czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy. W ocenie szefa rządu działania te powinny obejmować wdrożenie możliwie dotkliwego pakietu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej oraz wzmocnienie militarne wschodniej części NATO i UE.

Wywołana przez Rosję wojna ma charakter hybrydowy – oprócz ataków konwencjonalnych obserwujemy nasilające się ataki hakerskie na infrastrukturę krytyczną oraz działania dezinformacyjne i propagandowe. Zarówno cała klasa polityczna, jak i przedstawiciele mediów, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że są to kolejne narzędzia agresji w rękach Władimira Putina.

W obliczu rosyjskiej napaści Polska, jako jeden z pierwszych krajów, podjęła działania humanitarne na rzecz Ukrainy. Tę pomoc będziemy kontynuować: będziemy pomagać, przyjmować uchodźców, będziemy opatrywać rannych jeśli będzie taka potrzeba. Odpowiedzmy prawdą, jednością, spokojem i solidarnością – zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze