loader

Zdrowe wykończenie powierzchni płyt g-k i betonu

Podczas budowy domu czy jego remontu jednym z podstawowych wyzwań, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć, jest wykończenie powierzchni ścian wewnętrznych. Te bardzo często wykonane są z betonu lub płyt kartonowo-gipsowych. Podpowiadamy jak je wykończyć, by zapewnić sobie przestrzeń do życia, która będzie komfortowa zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym.

Warto pamiętać, że na komfort użytkowania pomieszczeń składa się nie tylko ich estetyka, lecz także panujący w nich mikroklimat. Temperatura, wilgotność powietrza, stopień jego zanieczyszczenia – to wszystko czynniki, które istotnie wpływają na to, jak czujemy się przebywając w domowych wnętrzach.

Estetycznie i zdrowo

Powietrze w pomieszczeniach ma istotny wpływ na samopoczucie korzystających z nich osób. Jego jakość przekłada się między innymi na wydajność pracy czy poziom koncentracji dziecka w trakcie nauki, dlatego warto wykończyć je materiałami, które będą wspierać korzystny mikroklimat. W przypadku ścian z betonu czy zastosowania płyt gipsowo-kartonowych warto sięgnąć po masę szpachlową regulującą wilgotność w pomieszczeniach a powierzchnie pomalować farbą aktywnie wytwarzającą dobroczynne jony w powietrzu. W ten sposób możemy zapewnić sobie nie tylko wysoką estetykę wnętrz, lecz także zdrowszą przestrzeń do życia, pozwalającą nam lepiej funkcjonować. Jony ujemne wytwarzane przez farbę nieprzerwanie bowiem oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń.

Efekt, który uzyskujemy jest porównywalny z tym, jakiego w naturalnych warunkach doświadczamy w naturze, przebywając w pobliżu wodospadów, spacerując po lesie, w górach czy brzegiem morza. W praktyce oznacza to oddychanie czystszym, świeższym powietrzem, a co za tym idzie lepszą koncentrację, zdrowszy sen, szybszą regenerację organizmu, a także mniejsze ryzyko zakażeń i infekcji. Jedynym jak dotąd dostępnym na rynku systemem pokrycia ścian, który to umożliwia, jest Baumit Ionit, w którego skład wchodzą masy szpachlowe IonitFinish (w formie pasty gotowej do użycia) i IonitFino (w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą) oraz mineralna farba IonitColor, o działaniu potwierdzonym przez niezależnych naukowców. Masy szpachlowe utrzymują wilgoć na optymalnym dla naszego zdrowia poziomie, zapewniając jednocześnie optymalne warunki do produkcji jonów przez farbę.

Wyniki badań renomowanych Instytutów jednoznacznie potwierdzają, że takie wykończenia ścian pozwala zredukować w pomieszczeniach do 90% pyłków i do 50% drobnego kurzu, a jednocześnie nawet o 60% zmniejszyć stężenie aerozoli – drobnych cząstek rozproszonych w powietrzu, wydychanych podczas mówienia czy zwykłego oddychania, mogących być nośnikiem bakterii i wirusów oraz źródłem zakażeń. Co istotne, proces oczyszczanie trwa nieprzerwanie i jest niezmienny w czasie.

1 2

O autorze