loader

Wsparcie dla lekarzy w Etiopii

Mimo ogromnego postępu w medycynie, dziejącego się na przestrzeni ostatnich lat, na świecie w dalszym ciągu jest wiele miejsc, w których sektor medyczny nie jest w pełni satysfakcjonujący. Zadaniem krajów bardziej rozwiniętych jest więc pomoc w zapewnieniu opieki zdrowotnej na jak najwyższym poziomie dla wszystkich obywateli na świecie. Jednym z miejsc, które zdecydowanie potrzebuje wsparcia obszaru medycyny i wymiany wiedzy z innymi lekarzami, jest Szpital Chrześcijański Soddo w Etiopii.

Szpital Chrześcijański Soddo od lat opiekuje się wieloma pacjentami i planuje robić to dalej, jednak aby możliwe było regularne podnoszenie poziomu placówki, konieczne jest wsparcie bardziej doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. Mimo, że w szpitalu co pewien czas odbywają się szkolenia, a sam ośrodek oferuje również naukę podstaw medycznych dla mieszkańców Soddo, personel placówki w dalszym ciągu potrzebuje możliwości doskonalenia swoich umiejętności pod okiem ekspertów. Należy jednak przyznać, że dobrze wykwalifikowanych światowych specjalistów jest niewielu i nie każdy z nich może sobie pozwolić, zarówno ze względów czasowych, jak i finansowych, na dalekie podróże, najczęściej na zupełnie inny kontynent i związane z nimi długie pobyty w danym miejscu. Czasochłonne pozostają wówczas już nie tylko same szkolenia, ale także przebieg wyjazdu.

Firma RSQ Technologies, wychodząc naprzeciw potrzebom lekarzy, proponuje rozwiązania mające na celu jak największe usprawnienie procesu wzajemnej nauki, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Oferowany projekt polega na możliwości przeprowadzania i odbywania szkoleń w formie online za pomocą systemu RSQ HOLO. Przy wdrażaniu proponowanego rozwiązania, nieoceniona okazała się pomoc doktora Rick’a Papandrea ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Wisconsin, który ponownie postanowił odwiedzić Szpital Chrześcijański Soddo. W trakcie swojego pobytu, doktor Rick zaprezentował miejscowym medykom możliwości, jakie system RSQ HOLO oferuje lekarzom specjalizującym się w zabiegach kończyn górnych.

System RSQ HOLO to innymi słowy rozszerzona sala operacyjna, łącząca obrazowanie holograficzne ze światem rzeczywistym, umożliwiająca zupełnie nowy sposób wchodzenia w interakcje z danymi w sali operacyjnej. Chirurdzy podczas planowania i przeprowadzania operacji mogą przeglądać wszystkie dane medyczne pacjenta oraz odtworzyć trójwymiarowe obrazy jego anatomii – są w stanie je przesuwać, pomniejszać, powiększać i oglądać pod różnymi kątami za pomocą własnych palców. System korzysta z okularów Microsoft HoloLens, które mapują przestrzeń znajdującą się wokół użytkownika i na tej podstawie określają jego pozycję w przestrzeni oraz pozycję i ułożenie jego dłoni. A co najważniejsze, system umożliwia połączenie lekarza z innym lekarzem z dowolnego miejsca na ziemi i wspólne przeprowadzenie operacji.

Lekarze i specjaliści często podkreślają, że posiadanie oprogramowania oferowanego przez RSQ Technologies, okazuje się niezwykle pomocne w trudnych przypadkach medycznych – dzielenie się ze sobą nawzajem obrazami w trójwymiarowy sposób, znacznie przyśpiesza komunikację i pozwala na szybsze planowanie dalszej pracy. Nauczanie na odległość, dzięki któremu lekarze mają możliwość wymiany wiedzy bez jakichkolwiek granic, stanowi ogromny przełom w świecie medycznym. Oczywiście bezpośredni kontakt i realnie przeprowadzane szkolenia wciąż pozostają tą najważniejszą metodą nauki. Należy jednak przyznać, że możliwość współpracy ze specjalistami z praktycznie każdego kontynentu w niemal każdej chwili jest absolutnie innowacyjnym i niezwykle pożądanym rozwiązaniem w świecie medycyny.

author avatar
Schultz
Rita Schultz, redaktor, wykładowca akademicki z ponad 20 letnim stażem, szkoleniowiec, prelegent.
O autorze