loader

P. Czopek: Już teraz OZE produkują najtańszy prąd

Piotr Czopek, dyrektor ds. Regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w rozmowie z capital24.tv mówił o tym w jakim kierunku zmierzają zmiany jeśli chodzi o pozyskiwanie energii.

 

„Pomimo szeregu negatywnych skutków pandemii i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wydarzenia te stanowią zarazem impuls do zmian, które mogą okazać się bardzo korzystne w nadchodzących latach. Jednym z takich sektorów gospodarki jest energetyka odnawialna, która jest kluczem do energetycznego uniezależnienia się od Rosji oraz dostarczenia konsumentom i przemysłowi taniej energii elektrycznej w obliczu kryzysu energetycznego, spowodowanego cenami ropy, węgla i gazu (ta ostatnia wzrosła aż pięciokrotnie w porównaniu do cen z lat 2015-2020).

Już teraz OZE (szczególnie energia wiatrowa) produkują najtańszy prąd, a zwiększanie ich udziału w miksie energetycznym pozwoli na dalsze obniżanie cen. Oprócz aspektu ekonomicznego ważną rolę odgrywa także dążenie do redukcji emisji CO 2 w celu przeciwdziałania zmianom klimatu oraz zapewnienia obywatelom czystego i zdrowego powietrza. Cele te znajdują coraz większe poparcie wśród konsumentów, którzy wolą wybierać czystą energię, co dodatkowo wzmacnia dążenia firm do zazielenienia łańcuchów wartości.”

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze