loader

P. Czopek: Już teraz OZE produkują najtańszy prąd

Piotr Czopek, dyrektor ds. Regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w rozmowie z capital24.tv mówił o tym w jakim kierunku zmierzają zmiany jeśli chodzi o pozyskiwanie energii.

 

„Pomimo szeregu negatywnych skutków pandemii i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wydarzenia te stanowią zarazem impuls do zmian, które mogą okazać się bardzo korzystne w nadchodzących latach. Jednym z takich sektorów gospodarki jest energetyka odnawialna, która jest kluczem do energetycznego uniezależnienia się od Rosji oraz dostarczenia konsumentom i przemysłowi taniej energii elektrycznej w obliczu kryzysu energetycznego, spowodowanego cenami ropy, węgla i gazu (ta ostatnia wzrosła aż pięciokrotnie w porównaniu do cen z lat 2015-2020).

Już teraz OZE (szczególnie energia wiatrowa) produkują najtańszy prąd, a zwiększanie ich udziału w miksie energetycznym pozwoli na dalsze obniżanie cen. Oprócz aspektu ekonomicznego ważną rolę odgrywa także dążenie do redukcji emisji CO 2 w celu przeciwdziałania zmianom klimatu oraz zapewnienia obywatelom czystego i zdrowego powietrza. Cele te znajdują coraz większe poparcie wśród konsumentów, którzy wolą wybierać czystą energię, co dodatkowo wzmacnia dążenia firm do zazielenienia łańcuchów wartości.”

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze