loader

Najdroższe polskie monety na aukcji

Za monetę z profilem marszałka śmiało dałoby się kupić auto, a za taką z Zygmuntem III Wazą…apartament? 26 października w Warszawie odbędzie się jubileuszowa aukcja, którą zorganizuje Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk Michał. W katalogu kolekcjonerzy znajdą zarówno królewską złotą monetę z progiem 700 000 zł, jak i dawne pieniądze, które będzie można licytować od kilkuset złotych.

Moneta warta milion złotych

Chociaż na wyniki poczekać trzeba do soboty, najcenniejszym obiektem w jubileuszowym katalogu okaże się najpewniej unikatowa moneta wagi 10 dukatów, którą kolekcjonerzy licytować będą od progu 700 tys. złotych. Datowany na 1592 r. okaz wybity został w mennicy w Rydze – w złocie i na okoliczność ślubu Zygmunta III Wazy z Anną Habsburżanką. Jak podaje katalog, król wykorzystywał te reprezentacyjne monety do obdarowywania własnych weselnych gości, o czym świadczyć może obecność pojedynczych egzemplarzy w skarbcach różnych zamków.

Obecnie 10 dukatów eksponują muzea Wiednia, Kopenhagi czy gabloty Ermitażu – na rynku dostępny jest więc jeden egzemplarz, którego wartość przekroczy najpewniej próg miliona złotych. Eksperci przypominają jednak, że kiedyś za taką monetę kupić można było nie mieszkanie w luksusowym bloku, tylko całą wioskę…

Błąd, który może kosztować…

Co najlepiej odda różnorodność rynku polskich numizmatów? Fakt, że oprócz królewskich monet licytowanych przez inwestorów z całego świata, uwagę zwracają też niepozorne drobne, jak np. wyraźnie uszkodzone 50 groszy, które licytowane będzie od 1800 zł.

1 2

O autorze