loader

Konin: Rok w pandemii

Rok temu, 24 marca, służby medyczne odnotowały pierwszy w regionie konińskim przypadek SARS-CoV-2. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u mieszkańca gminy Stare Miasto. Jak wyglądał ten rok w samorządzie? – Można powiedzieć, że nauczyliśmy się funkcjonować w warunkach pandemii, ale wszyscy chcielibyśmy, żeby się już zakończyła – mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski.

 

Powszechną praktyką stał się system pracy zdalnej. Wprowadził ją też koniński urząd. Zmienił też również sposób obsługi interesantów – promowana jest komunikacja elektroniczna, jeśli to możliwe urzędnicy starają się umawiać wizyty interesantów na konkretne terminy. Zaznaczmy, że urząd w Koninie nigdy nie zaprzestał bezpośredniej obsługi i bez przerw przyjmował mieszkańców. W różnych punktach urzędu zainstalowano dozowniki z płynami odkażającymi. Przestrzegane są zasady bezpieczeństwa typu obsługa w maseczkach, pleksi w punktach obsługi interesantów. Wiele konferencji, zebrań, nawet sesje Rady Miasta Konina czy komisje Rady odbywają się w systemie zdalnym.

 

Rok pandemii to wiele wydarzeń kulturalnych czy sportowych odwołanych na skutek obostrzeń, a także funkcjonowanie placówek kultury i sportu w ograniczonym zakresie. To też rewolucja w szkołach, które musiały przejść na zdalny system nauki. Aby wspomóc uczniów i nauczycieli stojących przed tym wyzwaniem, Konin zrealizował dwa ogólnopolskie programy: „Zdalna szkoła”, gdzie za 99 962,10 zł kupiono 42 laptopy do zdalnej nauki i „Zdalna szkoła+”. W tym ostatnim przypadku 125 076,24 zł przeznaczono na zakup 76 tabletów. W Koninie 1 256 nauczycieli skorzystało z rządowego wsparcia przeznaczonego na zakup sprzętu czy oprogramowania do kształcenia na odległość.

 

Miasto udzielało wsparcia mieszkańcom. Przekazało ponad 30 tysięcy pakietów składających się z maseczki i rękawiczek. Zamontowało w mieście trzy publiczne dystrybutory z płynami odkażającymi. Przedszkola, szkoły, hospicjum, Dom Pomocy Społecznej zaopatrywane są w płyny odkażające, środki ochrony i urządzenia odkażające. Publicznym przewoźnikom: MZK i PKS-owi urząd przekazał zamgławiacze do odkażania autobusów. Stację Pogotowia Ratunkowego oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie wyposażył w namioty do poboru wymazów oraz organizacji śluz kontaminacyjnych. W ubiegłym roku wspólnie w Inspekcją Sanitarną i Wojskami Obrony Terytorialnej przygotował polowy punkt poboru wymazów, który był okazją do sprawdzenia systemu współdziałania między podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki wsparciu samorządu, które wynosiło 100 tysięcy złotych koniński szpital zakupił samochód do przewozu próbek do laboratorium oraz sprzęt medyczny. Prezydent powołał miejskiego koordynatora ds. szczepień, którego zadaniem jest m.in. organizowanie dowozów na szczepienia osób potrzebujących takiej formy pomocy. Według danych rządowych w mieście zaszczepionych zostało 11.937 osób, liczba szczepień dziennych 142, a 3.286 osób przyjęło drugą dawkę szczepionki.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze