loader

Jak uniknąć przegrzania wnętrz latem?

O kwestiach związanych z temperaturą wnętrz mieszkalnych warto pomyśleć już na etapie budowy domu, choć także remont może być świetną okazją ku temu, by poprawić komfort użytkowania pomieszczeń.

Wietrzenie w czasie upałów

By we wnętrzach panował przyjemny klimat, nie możemy zapomnieć o wietrzeniu wnętrz. To bardzo ważna czynność, o której należy pamiętać przez cały rok. Powietrze w pomieszczeniach zawiera bowiem wilgoć i wiele zanieczyszczeń, takich jak na przykład wydychany dwutlenek węgla, kurz, roztocza, pyłki, zarodniki pleśni, bakterie, wirusy, związki chemiczne wydzielane przez meble i inne elementy wyposażenia, a jeśli w domu są osoby palące – także szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić odpowiednią cyrkulację i umożliwić wymianę „zużytego” powietrza na „świeże”.

By poprawić jego jakość w pomieszczeniach, możemy pokusić się o system pokrycia ścian wewnętrznych, bazujący na farbie wewnętrznej aktywnie wytwarzającej jony oczyszczające powietrze i masach szpachlowych regulujących wilgotność w pomieszczeniach. Jednak nawet wówczas otwieranie okien jest konieczne. W okresie upałów najlepiej robić to z rana lub nocą, gdy temperatury na zewnątrz są niższe niż za dnia. W przeciwnym razie wpuścimy gorące powietrze do wnętrz, a przecież tego właśnie chcemy uniknąć. Jeśli w ciągu dnia zachodzi potrzeba wymiany powietrza w mieszkaniu, otwórzmy na kilka minut okna i drzwi na oścież – wywołamy w ten sposób tzw. przeciąg kontrolowany.

Dodatkowe wspomaganie

Komfort pomieszczeń w upalne dni możemy dodatkowo poprawić, stosując przysłony okienne – najlepiej sprawdzą się te montowane od zewnątrz, choć pomóc może również stosowanie rolet wewnętrznych oraz grube, jasne zasłony, które będą dobrze odbijać promienie słoneczne. Dzięki temu w mieszkaniu nie będzie gorąco jak w saunie. Wszelkie sprzęty domowe podłączone do prądu emitują ciepło – te, których nie używamy, warto zatem wypiąć z kontaktu. Jednocześnie pamiętajmy o regularnym nawadnianiu naszego organizmu. Przed snem wypijmy szklankę mleka – uzupełnimy w ten sposób minerały utracone w trakcie dnia. Możemy dodać do niego cynamonu, który wspomaga produkcję hormonu snu – melatoniny – będzie nam łatwiej zasnąć. Zadbajmy również o to, by pościel, w której będziemy spać była cienka i lekka, dzięki czemu nie będzie gromadziła zbędnego ciepła.

Każdy widzi w jak szybkim tempie rosną koszty energii. To natomiast oznacza coraz wyższe koszty eksploatacji budynków, w tym ich ogrzewania w okresie niskich temperatur oraz chłodzenia w czasie upałów. Co gorsza, perspektyw, że będzie taniej, na horyzoncie nie widać. Wybierając dobrej jakości system ocieplenia, możemy zapewnić sobie komfortowe warunki mieszkaniowe o każdej porze roku, o wiele lepsze od tych, z jakimi mamy do czynienia w budynkach bez odpowiedniej termoizolacji.

1 2

O autorze