loader

Jak uniknąć przegrzania wnętrz latem?

Co roku wraz z nadejściem lata i wysokich temperatur, wraca temat przegrzanych wnętrz. Czy istnieje zatem skuteczny sposób, by uchronić się przed tym problemem, bez konieczności ponoszenia wydatków na instalację systemu klimatyzacji i wysokich rachunków za prąd? A i owszem. Sekret tkwi w ociepleniu ścian, bo najtańsza energia to ta, której nie zużywamy.

Postępujące zmiany klimatyczne zwiastują stały wzrost letnich temperatur, co oznacza, że musimy przygotować się na coraz więcej gorących dni, a także coraz częściej występujące i dłużej trwające fale upałów. Tymczasem takie warunki nie wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Powodują między innymi niedotlenienie organizmu, któremu mogą towarzyszyć między innymi bóle i zawroty głowy, zmęczenie, duszności czy senność. Gdy jest za ciepło, brakuje nam energii, trudniej nam się skoncentrować, wydłuża się czas reakcji, spada jakość snu i jesteśmy rozdrażnieni. Szukamy schronienia w naszych domach, jednak gdy z nieba leje się żar, także w pomieszczeniach robi się gorąco i często dochodzi do ich przegrzania. By obniżyć temperaturę we wnętrzach, niektórzy decydują się na montaż systemu klimatyzacji. Te jednak mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a do tego zużywają dużo prądu, co przy obecnym tempie wzrostu cen energii staje się coraz mniej opłacalnym ekonomicznie rozwiązaniem.

Co zatem możemy zrobić, by zapewnić sobie przyjemny mikroklimat wnętrz bez względu na pogodową aurę za oknem i bez konieczności regulowania wysokich rachunków za energię?

– Jedyną słuszną drogą do osiągnięcia komfortu cieplnego jest zapobieganie przegrzewaniu wnętrz latem i ograniczenie strat ciepła zimą. Oba te cele możemy zrealizować poprzez ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, które działa jak osłona termiczna, zapewniając nam zrównoważoną temperaturę o każdej porze roku. W praktyce oznacza to dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do schłodzenia czy ogrzania wnętrz, co przekłada się na niższe rachunki, a także mniej zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. W przypadku budynku jednorodzinnego  mówimy o oszczędnościach sięgających nawet kilku tysięcy złotych w ciągu roku – mówi Tomasz Jarzyna z Baumit Polska.

Skuteczna osłona termiczna

Dobrze zaizolowane, masywne ściany to nie tylko sposób, by zimą zatrzymać ciepło w domu, lecz także skuteczna ochrona przed upałami. Termoizolacja w lecie blokuje gorące masy powietrza na zewnątrz, zapobiegając ich przedostawaniu się do wnętrz.

Potwierdzają to wyniki testów przeprowadzonych w parku badawczym Baumit Viva, gdzie przy współpracy z niezależnymi jednostkami naukowymi poddaje się ocenie między innymi wpływ różnych materiałów czy technologii budowlanych na mikroklimat wnętrz oraz samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Jeden z  testów przeprowadzono przy temperaturze na zewnątrz wynoszącej 36°C. W masywnych domach wzniesionych z cegły 25 cm i betonu z dociepleniem temperatura we wnętrzach osiągała wartości od 24°C do 27°C, chociaż okna wychodziły na stronę południową i nie były osłonięte roletami. W tym samym czasie w budynkach bez ocieplenia, na które działały te same warunki atmosferyczne, odczyty wskazywały 30°C!

W praktyce oznacza to mniej energii potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń, co przekłada się na niższe rachunki i niższą emisję CO2.

1 2

O autorze