loader

Sprawdź do kogo trafią bezpłatne leki

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił znaczące rozszerzenie programu bezpłatnych leków, które ma na celu dostarczenie darmowych leków na receptę dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Program, który został wprowadzony w 2016 roku, pierwotnie obejmował tylko osoby, które ukończyły 75. rok życia. Teraz, dzięki zmianom w finansach publicznych, które zwiększyły wpływy do budżetu państwa, program zostanie rozszerzony, aby obejmować dodatkowe 16 milionów Polaków.

„Zaczęło się od zreperowania tego dziurawego jak durszlak budżetu. Dzięki temu mogliśmy rozwiązać bardzo wiele problemów. Mogliśmy rozwijać programy w dziedzinie ochrony zdrowia – takie, które na początku wdrażaliśmy dość nieśmiało, później coraz szerzej rozwijaliśmy skrzydła” – powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Nowe rozwiązanie, które zostało przyjęte przez Radę Ministrów, rozszerza listę produktów, które będą dostępne za darmo, w tym leki, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Premier Morawiecki podkreślił, że te zmiany pokazują troskę rządu o najmłodsze pokolenie, które jest naszą przyszłością, ale także o tych, którzy pracowali na naszą teraźniejszość: nasze mamy, ojców, naszych dziadków, nasze babcie.

Od 2016 roku do kwietnia 2023 r. na program Leki 75+ wydano ponad 4,6 mld zł. Tylko w 2022 r. seniorzy otrzymali 76 mln darmowych opakowań leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Lista bezpłatnych leków aktualnie obejmuje 2046 pozycji, co stanowi prawie połowę wszystkich leków refundowanych w aptece. Nowa lista, która uwzględnia także leki dla dzieci i młodzieży, zostanie ogłoszona przez Ministra Zdrowia.

„Chcemy, aby ta troska dnia codziennego o wykupywane recepty, o kupowane leki ustąpiła tym piękniejszym emocjom, tym pozytywnym emocjom. Żeby każda babcia i dziadek troszeczkę mniej się musieli troszczyć o to, czy mogą wykupić receptę, czy nie. Poszerzamy ten program do powyżej 4000 leków” – zapowiedział Prezes Rady Ministrów.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze