loader

Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej Polski i Korei Południowej są obiecujące

Rekordowe wyniki handlu między Polską a Koreą Południową w 2022 roku, przekraczające 10 mld USD, świadczą o znakomitych perspektywach rozwoju współpracy gospodarczej między tymi krajami – podkreślił prezydent Andrzej Duda po czwartkowych rozmowach z prezydentem Republiki Korei, Yoon Suk-yeolem.

Oficjalna wizyta prezydenta Republiki Korei i jego małżonki rozpoczęła się od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Następnie odbyły się rozmowy prezydentów w wąskim gronie i z udziałem delegacji.

Prezydent Duda przypomniał podczas spotkania z mediami, że polsko-koreańskie relacje gospodarcze i obecność przedstawicieli Korei na polskim rynku gospodarczym mają już 34 lata. Wskazał, że tysiące Polaków pracuje w koreańskich firmach, które mają w Polsce fabryki.

Prezydent zauważył również, że w ostatnich dwóch latach doszło do „ogromnej intensyfikacji współpracy gospodarczej, zarówno jeśli chodzi o rozwój gospodarki, jak i bezpieczeństwo”. Wyraził nadzieję, że Polska nie tylko będzie kupować nowoczesny sprzęt obronny od Republiki Korei, ale także ten sprzęt będzie produkowany w Polsce.

Prezydent Duda poinformował również, że jednym z tematów rozmów była współpraca w dziedzinie infrastruktury. Poruszono kwestie związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, inwestycjami w polskich portach oraz rozwojem współpracy handlowej opartej na polskich portach i rozwoju sieci kolejowej.

Prezydent Duda z uznaniem odnotował decyzję koreańskiego prezydenta i ministra infrastruktury o zwiększeniu liczby połączeń lotniczych między naszymi krajami. „To bardzo ważna wiadomość dla rozwoju polsko-koreańskiego biznesu” – podkreślił.

Przed oświadczeniami dla mediów, w obecności prezydentów, podpisano umowy bilateralne, w tym porozumienie o ustanowieniu ram współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji między Ministerstwem Rozwoju i Technologii RP a Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei.

Na czwartkowy wieczór zaplanowany jest oficjalny obiad wydawany przez Parę Prezydencką na cześć Prezydenta Republiki Korei i jego małżonki, a także koncert fortepianowy w Pałacu Prezydenckim. W piątek prezydenci wezmą udział w Polsko-Koreańskim Forum Gospodarczym.

W tym roku obchodzimy 10. rocznicę podpisania Partnerstwa Strategicznego pomiędzy Polską i Republiką Korei. Wizyta w Warszawie jest pierwszą wizytą dwustronną w Europie Yoon Suk-yeola od momentu objęcia urzędu Prezydenta Republiki Korei.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze