Premier po spotkaniu z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej: omówiliśmy działania jakie można wspólnie podjąć
Sytuacja humanitarna, pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz sankcje nakładane na Rosję to główne tematy spotkania szefa polskiego rządu i prezydenta Szwajcarii. Wizyta prezydenta Ignazio Cassisa w Warszawie ma na celu podkreślenie solidarności Szwajcarii w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę. To kolejne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z serii licznych wizyt i rozmów na temat działań Rosji i wsparcia dla narodu ukraińskiego.
– W normalnych czasach byłoby bardzo wiele tematów bilateralnych do omówienia. Jednak dzisiaj tematem oczywistym dla nas jest wyłącznie Ukraina – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisa. Jak wskazał, politycy dużo czasu poświęcili na dokładne omówienie działań jakie można wspólnie podjąć, aby pomóc Ukrainie w walce o suwerenność.
Zdecydowane pakiety sankcji wobec Rosji
Podstawowym tematem, który został poruszony podczas spotkania z prezydentem Szwajcarii to różnego rodzaju „mechanizmy sankcyjne”. W związku z trwającą agresją przeciwko Ukrainie, która obejmuje coraz liczniejsze ataki na obiekty cywilne, Polska opowiada się za dalszym poszerzeniem sankcji wobec Rosji.
– Za parę dni w Brukseli na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować kolejne mechanizmy sankcyjne. Wiemy doskonale, że te pierwsze są już takimi, które mocno dotknęły gospodarkę rosyjską, ale cały czas jeszcze za mało – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Namawiał Szwajcarię, aby zamroziła majątki rosyjskich oligarchów w tym kraju. Podziękował też prezydentowi Ignazio Cassisa za gotowość Szwajcarii do prac przy kolejnych pakietach sankcji wobec Rosji, a także za gotowość do niesienia pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy.
Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassisem podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę jest ciężkim naruszeniem prawa międzynarodowego. Szwajcaria najostrzej to krytykuje. Mamy cały czas zagrożenie, które się utrzymuje i świat po tej wojnie nie będzie taki sam, jak wcześniej – kontynuował. Dlatego też Szwajcaria postanowiła zastosować wszystkie sankcje unijne wobec Rosji, które zostały do tej pory uchwalone. Czwarty pakiet sankcji, w ubiegły piątek, został uchwalony przez rząd Szwajcarii i będzie stosowany – przekazał prezydent.
Obronić niepodległość i suwerenność Ukrainy
Zarówno premier Mateusz Morawiecki jak i prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis są zgodni co do tego, że trzeba pomóc obronić niepodległość i suwerenność Ukrainy poprzez jak najszybsze doprowadzenie do pokoju oraz zapobiegać kolejnym wielkim falom migracyjnym.
– Uchodźcy z Ukrainy chcieliby wrócić do swego ojczystego kraju, ale żeby tak się stało, musi zapanować pokój – mówił premier. Jak wskazał, należy doprowadzić do tego, aby warunki u naszego wschodniego sąsiada pozwalały na przyjęcie tych ludzi z powrotem, poprzez odbudowę tego kraju.
– Szwajcaria, Polska i cała Unia Europejska są gotowe do wielkiego planu odbudowy po zakończeniu wojny – zaznaczył premier. Podkreślił także, że dziś należy koncentrować się na politycznych i dyplomatycznych działaniach, aby doprowadzić do zakończenia wojny. Pomóc w tym może bardzo zdecydowana polityka sankcji wobec Rosji.