loader

Premier odwiedza zakłady Lockheed Martin – miejsce produkcji myśliwców F-35

Pierwszym punktem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych był zakład produkcyjny Lockheed Martin, odpowiedzialny za wytwarzanie myśliwców F-35. Te zaawansowane samoloty bojowe trafią do polskiego wojska w 2024 roku, natomiast ich dostarczenie na terytorium Polski planowane jest na 2025 rok.

Podczas rozmów z amerykańskim sektorem zbrojeniowym, premier Morawiecki miał okazję omówić dalszą współpracę związana z modernizacją i rozwojem polskich sił zbrojnych. Wizyta w zakładach Lockheed Martin stanowi istotny moment dla bilateralnych relacji Polski i Stanów Zjednoczonych w dziedzinie obronności.

Umowa na dostarczenie 32 samolotów F-35A została zawarta w styczniu 2020 roku, a jej wartość wynosi 4,6 miliarda dolarów. Zanim maszyny trafią do Polski, żołnierze muszą ukończyć odpowiednie szkolenia taktyczne oraz na symulatorach. Kolejny etap tego procesu zakończył się 11 kwietnia.

W przyszłym roku piloci i technicy rozpoczną szkolenia na samolotach wyprodukowanych specjalnie dla Polski przez fabrykę Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych. Dostawy samolotów F-35A dla Polski będą trwały od 2024 do 2030 roku.

Pierwsze sześć maszyn będzie przez dwa lata rozmieszczone w amerykańskich bazach, gdzie polscy żołnierze będą kontynuować szkolenia. Przylot pierwszych samolotów do Polski planowany jest na przełomie 2025 i 2026 roku, jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Cały kontrakt obejmuje zakup samolotów, szkolenia oraz proces logistyczny. Cena jednostkowa myśliwca F-35A (wraz z silnikiem) wynosi 87,3 miliona dolarów netto.

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze