loader

Polska w międzynarodowym programie współpracy biznesu i administracji podatkowych

  • Polska jest jednym z 20 Państw OECD, które biorą udział w Programie ICAP (OECD International Compliance Assurance Programme).
  • ICAP to dobrowolny program współpracy dla przedsiębiorstw wielonarodowych (MNE) i administracji podatkowych w ramach wspólnego procesu oceny ryzyka.

Polska jest dobrym krajem do prowadzenia biznesu, a udział w programie wzmacnia naszą współpracę z uczciwymi podatnikami

– podkreśla wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Program pozwala zidentyfikować między firmami a administracją podatkową transakcje o niskim ryzyku, co przekłada się na wzrost zaufania między nimi. Podobnie jak w przypadku innych instrumentów opartych na współpracy (np. APA, Program Współdziałania), podatnicy dobrowolnie zgłaszają się do udziału w ICAP.

Rozmawiamy z podatnikami na partnerskich warunkach, promujemy uczciwą konkurencję między jurysdykcjami podatkowymi i uczciwych podatników

– mówi dyrektor Departamentu Kluczowych Podmiotów Artur Gostomski.

Identyfikacja transakcji o niskim ryzyku, pozwoli zmniejszyć obciążenia grup przedsiębiorstw wielonarodowych, jak i administracji podatkowych, a także ograniczyć liczbę sporów. Pozwala też na kierowanie kontroli na te transakcje, w których ryzyko jest wysokie.

 

źródło: MF

O autorze