loader

Podstawowe błędy, które obniżają wiarygodność kredytową – jak się ich ustrzec?

Według ekspertów innowacyjnej platformy kredytowej Akredo.pl, najczęściej powtarzającym się problemem z jakim borykają się klienci wnioskujący o kredyt bankowy, jest zaburzona wiarygodność kredytowa wynikająca z nieumiejętnego poszukiwania ofert produktowych na rynku. Główną przyczyną obniżającą tzw. scoring w BIK, jest sprawdzanie przez konsumentów  ofert kredytowych i wnioskowanie o nie w kilku bankach w małych odstępach czasowych. Co zrobić, aby sprawdzając i analizując wiele ofert kredytów jednocześnie, nadal być wiarygodnym klientem dla banków?

Wiarygodność kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których banki przyznają pożyczki. Konsumenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że składając wniosek do kilku banków, obniżają swoją punktację w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), która jest kluczową oceną wiarygodności klienta. Dzieje się tak, gdy w krótkim czasie kilkukrotnie pobierany jest raport kredytowy. Wówczas bank może nabrać podejrzeń co do intencji klienta, przez co postrzega go jako mało wiarygodnego.

 

Próbując poznać oferty wielu banków, niejednokrotnie decydujemy się na wizyty w ich oddziałach. Podczas rozmowy z doradcą, często składamy od razu wniosek kredytowy i robione jest zapytanie w BIK. Tylko na takiej podstawie (wniosek i zapytanie) bank jest w stanie określić czy możemy uzyskać w nim kredyt i na jakich warunkach. Należy jednak pamiętać, że sprawdzenie ofert w zbyt wielu bankach (zazwyczaj więcej niż w 3) może doprowadzić do zamknięcia sobie drogi do kredytu – tłumaczy Paweł Weber, współzałożyciel platformy finansowej Akredo.pl.

 

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) ocenia wiarygodność kredytową klienta, biorąc przy tym pod uwagę szereg aspektów. Banki wydając decyzję o przyznaniu klientowi finansowania, opierają się właśnie na ocenie, jaką wystawiła klientom właśnie ta instytucja. BIK przede wszystkim przygląda się historii zobowiązań finansowych konsumentów. Śledzi terminowość ich spłaty i częstotliwość, z jaką je zaciągają. Odnotowuje nie tylko długi wynikające z zaciągniętych kredytów i pożyczek, ale też powstałe wskutek zakupów na raty. Właśnie na podstawie historii kredytowej przyznaje punkty, budujące tzw. scoring. Każde spóźnienie w spłacie raty jest rejestrowane, a to odbiera klientowi posiadane punkty w BIK, więc automatycznie pogarsza jego zdolność kredytową.

 

Wynika to z prostego faktu – skoro do tej pory miewaliśmy problemy z uiszczaniem opłat na czas, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy je obecnie lub będziemy mieli w niedalekiej przyszłości. Osobie posiadającej niską punktację w BIK, niewiele banków zechce udzielić kredytu – dodaje Paweł Weber z Akredo.pl.

 

Dlaczego sprawdzanie ofert kredytowych i wnioskowanie o nie w kilku bankach ma zły wpływ na scoring w BIK? Banki do których udaje się dany klient w poszukiwaniu kredytu, zawsze sprawdzają jego historię w BIK. W tym celu pobierają Raport Kredytowy, co jest oczywiście odnotowywane w BIK, jako zapytanie. Jeśli w krótkim czasie kierowanych jest kilka takich zapytań, wówczas bank może nabrać podejrzeń, że zaciągane są kolejne kredyty w szybkim tempie tak, aby informacje o pierwszym zadłużeniu nie zdążyły dotrzeć do BIK.

 

Banki raportują zaciągnięcie nowego zobowiązania do BIK z opóźnieniem. Ryzyko, że niektóre osoby decydują się na kilka zadłużeń w różnych bankach, skłania je do obniżenia wiarygodności tych klientów. W efekcie może się okazać, że już po trzech zapytaniach o historię kredytową, kolejny bank nie podejmie się nawet analizy wniosku takiego klienta.

W paradoksalnej sytuacji dla klienta może okazać się, że chociaż nie ma on na koncie żadnego zadłużenia, a wszelkie dotychczasowe należności spłacał terminowo, to nie otrzyma kredytu ponieważ popsuł wcześniej ocenę swojej wiarygodności zwykłymi zapytaniami. Aby uniknąć tego typu problemów, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych serwisów finansowych, które wspierają konsumentów w pozyskiwaniu optymalnych kredytów konsolidacyjnych i gotówkowych.

author avatar
Heima PR

1 2

O autorze