loader

Kraków: Centralne Obchody Święta Straży Granicznej na Wawelu

W Krakowie, na Wawelu, Para Prezydencka uczestniczyła w centralnych obchodach Święta Straży Granicznej, podkreślając kluczową rolę tej służby dla bezpieczeństwa narodowego.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, jak istotna jest służba Straży Granicznej, zwłaszcza w obliczu wyzwań ostatnich lat. „Stan bezpieczeństwa, w jakim Rzeczpospolita pozostawała, zmienił się,” zauważył Prezydent. „To nie tylko wojna tocząca się za wschodnią granicą, na skutek napaści Rosji na Ukrainę i wszystko, co w związku z tą wojną przeżywamy, ale to także atak hybrydowy na granicę Polski od strony Białorusi, który tę wojnę poprzedził.”

Prezydent Duda wyraził szczególne podziękowania dla funkcjonariuszy Straży Granicznej za ich służbę, która często pełniona jest w trudnych warunkach, niezależnie od pory roku. „Jesteście Państwo zawsze na posterunku po to, by strzec naszego bezpieczeństwa, by realizować swoje najważniejsze zadanie,” powiedział. Dodał również, że większość społeczeństwa z szacunkiem i wdzięcznością ocenia ich codzienny trud i wysiłek.

Podczas uroczystości Prezydent wręczył awanse na stopnie generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej. Pułkownik SG Adam Wanarski, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oraz pułkownik SG Tomasz Zybiński, Komendant Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, zostali mianowani na stopień generała brygady Straży Granicznej.

Prezydent RP nadał również odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom Straży Granicznej. Za zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa publicznego Złotym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni Andrzej Jakubaszek i Andrzej Popko, a Brązowym Krzyżem Zasługi – Norbert Radosław Gliński oraz Robert Kielar.

Uroczystość stała się również okazją do promocji na pierwszy stopień oficerski dla ponad stu funkcjonariuszy.

Wśród gości obchodów Święta Straży Granicznej byli m.in. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik oraz Sekretarz Stanu KPRP Wojciech Kolarski.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze