loader

Jesienny strój roboczy: o czym pamiętać podczas jego kompletowania?

„Złota polska jesień” potrafi oczarować, zachęcając do spacerów nawet zatwardziałych domatorów. Niestety, liczba „złotych” dni jest z reguły zdecydowanie mniejsza niż tych, podczas których dominującą barwą pozostaje szarość zachmurzonego nieba. Jeśli dodamy do tego występujące często deszcze, mgły i ogólny spadek temperatur, perspektywa jesiennych spacerów przestaje być tak kusząca. Co jednak z tymi, którzy muszą w takich warunkach pracować?

Warstwy

Aby być elastycznym i nie dać się zaskoczyć zmianom jesiennej pogody w trakcie pracy, warto pamiętać o zasadzie trzech warstw stroju roboczego. Każda ma swoje zadanie, a razem pomagają w zachowaniu odpowiedniego bilansu cieplnego. – Pierwszą warstwę stanowi bielizna, przylegająca bezpośrednio do ciała i mająca za zadanie utrzymywanie go w cieple i suchości. Najlepiej zadanie to spełniają koszulki, bluzki i getry z bawełny i poliestru – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader i dodaje: – Następna warstwa pełni rolę regulacyjną, umożliwiającą łatwe dostosowanie się do zmiennych warunków termicznych. Sprawdzają się tu zwłaszcza miękkie, łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, dopasowane bluzy i koszule wełniane bądź polarowe. Zestaw powinna dopełniać ostatnia warstwa, pełniąca rolę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.

Wodoodporność

Przed czym konkretnie powinna chronić zewnętrzna warstwa? Cóż, arsenał jesiennej pogody jest bogaty, ale biorąc pod uwagę zjawiska najbardziej uciążliwe podczas pracy, to dominują wśród nich wilgoć oraz wiatr. To zaś skutkuje koniecznością stosowania materiałów zdolnych minimalizować ich negatywny wpływ na komfort użytkownika. – Kluczowe jest tu wykorzystanie materiałów z „oddychającymi” membranami, które z jednej strony zapobiegają przenikaniu wody i wiatru do wewnątrz odzienia, z drugiej zaś – umożliwiają odprowadzanie na zewnątrz nadmiaru ciepła wydzielanego przez ciało podczas aktywności fizycznej – tłumaczy Grzegorz Marcinkowski. – Warto też zwrócić uwagę na detale pomagające w izolacji wilgoci i zatrzymaniu ciepła, takie jak ściągacze nogawek i rękawów, klapy kieszeni czy neoprenowe nadgarstki, zatrzymujące ciepło nawet wtedy, gdy są mokre.

1 2

O autorze