loader

Jak ograniczyć skutki kradzieży tożsamości? Zastrzeganie dokumentu tożsamości i numeru PESEL

Od 17 listopada Polacy będą mieli możliwość zastrzec swój numer PESEL w państwowym rejestrze. To kolejne rozwiązanie, po zastrzeganiu dokumentu tożsamości czy karty płatniczej, które może ograniczyć skutki kradzieży tożsamości. Przepisy w pełni wejdą w życie w czerwcu przyszłego roku.

Każdego dnia w całej Polsce zdarza się po kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Z roku na rok rośnie również liczna zgłaszanych naruszeń ochrony danych osobowych. Jak wynika ze statystyk Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w 2022 r. zgłoszono do UODO niemal dwa razy więcej takich incydentów. Oszuści mogą wykorzystać dane np. do wyłudzania kredytów i pożyczek z banku. Dokumenty wykorzystywane są również do zakładania fikcyjnych firm lub oszustwa polegającego na unikaniu opłat za hotel czy wynajem samochodu. Żeby się przed tym chronić należy zawsze zgłosić utratę dokumentów.

– Niezależnie od przyczyny, po utracie dokumentów powinno się je jak najszybciej zastrzec w banku. Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać to: dowód osobisty, paszport oraz prawo jazdy. Zastrzegać należy także karty płatnicze i dowody rejestracyjne samochodów – podkreśla Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy banku Credit Agricole.

We wszystkich placówkach Credit Agricole i na infolinii banku klient może zastrzec swój dokument tożsamości. Funkcjonuje również specjalny numer telefonu: +48 828 828 828, pod którym można zgłosić utratę dokumentu. Po zgłoszeniu zastrzeżenia dane zgłaszającego są automatycznie przekazywane do Centralnej Bazy Danych, a stamtąd trafiają natychmiast do wszystkich innych banków, a także operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji.

Dodatkowo, już od 17 listopada 2023 r., wchodzą w życie przepisy, które umożliwiają klientom zastrzeganie numeru PESEL. Klienci mogą to zrobić w aplikacji mObywatel 2.0 lub na stronie obywatel.gov.pl.

My również pracujemy nad tym, żeby w niedługim czasie dać klientom taką możliwość. Jednak do czasu wdrożenia, wskazujemy klientom inne kanały, w których zastrzegą swój PESEL – zaznacza Przemysław Przybylski.

Zgodnie z nowymi przepisami urzędy czy firmy, m.in. banki od 1 czerwca przyszłego roku będą zobligowane do sprawdzania, czy dany PESEL znajduje się w rejestrze zastrzeżeń. Zastrzeżone PESEL-e nie będą mogły być wykorzystywane bez dalszej weryfikacji. Możliwość zastrzegania numeru PESEL może wpłynąć na ograniczenie skutków kradzieży tożsamości, takich jak zaciągnięcie przez oszustów na skradzione dane zobowiązań finansowych.

author avatar
Credit Agricole Bank Polska S.A.
Credit Agricole Bank Polska jest bankiem uniwersalnym, który od blisko 20 lat funkcjonuje na polskim rynku i jest jednym z najczęściej polecanych banków w Polsce. Działa w obszarze bankowości detalicznej, korporacyjnej, rolniczej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz w obszarze consumer finance. Jest częścią Grupy Crédit Agricole, która znajduje się wśród 10 największych banków na świecie pod względem wartości aktywów, działa w 47 krajach na świecie i obsługuje ponad 51 milionów klientów.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze