loader

Inteligentne miasta wymagają lepszej ochrony

 

Inteligentne miasta nie są już tylko pieśnią przyszłości, lecz stają się rzeczywistością tu i teraz. Dzięki innowacyjnym technologiom miasta te optymalizują wykorzystanie zasobów i ulepszają usługi świadczone mieszkańcom. Jednak bez odpowiednich cyberzabezpieczeń miasto marzeń może stać się miejscem prawdziwego koszmaru. Dowodem na podatność systemów smart city na działania hakerów jest np. niedawny atak na komunikację miejską w San Francisco.

 

Miasta stają się coraz bardziej inteligentne

 

Większość wielkich miast na świecie wdrożyła już pewne rozwiązania inteligentne łączące IT i narzędzia Internetu rzeczy. Jednym z obszarów, na który inteligentne technologie wywierają dziś duży wpływ, jest sterowanie ruchem drogowym. Wykorzystywane tu czujniki wykrywają natężenie ruchu i dostosowują do niego sygnalizację świetlną, aby zapewnić płynność poruszania się po ulicach.

 

Inteligentne rozwiązania są też używane w transporcie publicznym. Pasażerowie otrzymują w czasie rzeczywistym informacje o czasie przyjazdu autobusu czy pociągu oraz aktualne wiadomości na temat opóźnień, a w wielu przypadkach mogą nawet zapłacić za przejazd za pomocą swojego smartfona.

 

Zaawansowane systemy parkingowe potrafią kierować samochody bezpośrednio na wolne miejsca. Nie tylko zwiększają w ten sposób wygodę, lecz także pozwalają obniżyć emisję szkodliwych substancji i zużycie paliwa.

 

Lampy uliczne mogą z kolei włączać się i wyłączać po wykryciu lub stwierdzeniu braku ruchu, a także dostosowywać się do warunków pogodowych, aby w pochmurne dni zapewniać oświetlenie w tych godzinach i miejscach, w których to konieczne.

 

Inteligentne sieci energetyczne umożliwiają miastom zmniejszenie ilości marnowanej energii oraz jej kosztów. Inteligentne systemy zarządzania wodociągami obejmują rury z czujnikami, które monitorują jakość wody i wykrywają nieszczelności. Inteligentne systemy zarządzania odpadami są natomiast wyposażone w detektory, dzięki którym kontenery na odpady informują o poziomie napełnienia.

 

Wszystkie te rozwiązania niosą ze sobą oczywiste korzyści w zakresie wygody i wydajności. Mają jednak swoją cenę. Im więcej inteligentnych technologii wykorzystuje dane miasto, tym więcej potencjalnych punktów mogą zaatakować cyberprzestępcy i tym trudniejsze jest zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury. Co by było, gdyby hakerom udało się przejąć kontrolę nad miejskim systemem sterowania ruchem, sparaliżować transport publiczny lub opanować miejski system dostarczania energii? Niezależnie od tego, czy motywacją przestępców są pieniądze, czy terroryzm, inteligentne miasta otwierają przed nimi olbrzymie możliwości.

 

Inteligentne nie zawsze bezpieczne

 

Zakłada się, że przejęcie kontroli nad zaawansowanymi technologiami wdrażanymi w inteligentnych miastach musi być bardzo trudne, lecz nie zawsze tak jest. Bezpieczeństwo to bowiem kwestia, która jest często pomijana podczas przygotowywania i realizacji tego typu inicjatyw.

 

1 2

O autorze