loader

Faktoring w teorii i praktyce

Remigiusz Stupnicki, Idea Expert

Jeżeli potrzebujemy środków na zachowanie płynności finansowej firmy lub nowe inwestycje możemy skorzystać z kredytu. Optymalizacja finansów przedsiębiorstwa może zostać zrealizowana również za pomocą faktoringu. Jednak aby zdecydować o wyborze właściwej formy finansowania należy w pełni zrozumieć różnice pomiędzy faktoringiem a tradycyjnym kredytem bankowym.

Faktoring polega na dyskontowaniu faktur przed terminem ich wymagalności. Kluczowym kryterium wskazującymi na możliwość skorzystania z finansowania w formie faktoringu jest sprzedaż

z odroczonymi terminami płatności do regularnych odbiorców, z którymi umowy handlowe nie wykluczają przelewu praw z wierzytelności. Faktor wypłaca sprzedawcy usługi dużą część kwoty zaraz po wystawieniu faktury. Swoją prowizję pobiera z reszty środków wypłacanych w drugiej transzy. Na firmie świadczącej takie usługi spoczywa obowiązek kontrolowania rozliczeń z odbiorcami oraz prowadzenie ich kont księgowych i to ona, a nie dostawca monitoruje spłatę należności i w razie czego korzysta z windykacji.

Dlaczego warto?

author avatar
Idea Expert

1 2

O autorze