loader

Credit Agricole stawia na ekologiczne alternatywy dla plastikowych gadżetów

Zamiast wyrzucić nieaktualne materiały promocyjne, Credit Agricole przetworzył je i wykorzystuje ponownie. We współpracy z Deko Eko powstały wyjątkowe notesy wykonane z rozwłóknionych ulotek.  

Co roku produkujemy różnego rodzaju materiały reklamowe na potrzeby banku. Popularne gadżety wykorzystujemy podczas targów branżowych, eventów skierowanych do klientów czy w formie nagród w konkursach – mówi Gabriela Synoś, dyrektor ds. zarządzania marką. Mając na uwadze przyjętą przez nas ideę #mniejplastiku, od dłuższego czasu poszukujemy ekologicznych alternatyw dla plastikowych gadżetów. Wybieramy produkty powstałe z materiałów biodegradowalnych (np. z bambusa, słomy pszenicznej czy korka) lub pochodzących z recyklingu. Zawsze decydujemy się na gadżety wielokrotnego użytku, jak butelki filtrujące do wody, eko słomki do napojów czy torby na zakup warzyw i owoców.

Kolejnym krokiem, jaki bank zrealizował na tym polu, jest produkcja wyjątkowych notesów we współpracy ze start-upem pozytywnego wpływu Deko Eko. Firma rewolucjonizuje sposób myślenia o odpadach łącząc ze sobą designerów oraz firmy, aby wspólnie budować gospodarkę cyrkularną. Jest też inicjatorem Koalicji Reconomy oraz częścią Polish Circular Economy Hotspot.

Wspólnie z Deko Eko zastanawialiśmy się, które frakcje odpadów tworzonych przez bank można zagospodarować na cele użytkowe, wizerunkowe i promocyjne. W pierwszej kolejności zdecydowaliśmy się na wykorzystanie makulatury pochodzącej z nieaktualnych materiałów BTL (ulotki, plakaty, regulaminy), które zwykle były przeznaczone do utylizacji – podkreśla Gabriela Synoś.

Produkcja była wieloetapowa i czasochłonna. Materiały marketingowe zostały wstępnie rozdrobnione, a następnie trafiły do hydropulpera – maszyny, w której skrawki, w połączeniu z wodą oraz pigmentami, podlegają roztarciu i tworzą pulpę papierową. Pulpa została wykorzystana w tradycyjnym procesie czerpania papieru, który stosowano również w przeszłości. Z pierwszej testowej, dwudziestokilowej frakcji makulatury powstało aż 1000 notesów.

author avatar
Credit Agricole Bank Polska S.A.
Credit Agricole Bank Polska jest bankiem uniwersalnym, który od blisko 20 lat funkcjonuje na polskim rynku i jest jednym z najczęściej polecanych banków w Polsce. Działa w obszarze bankowości detalicznej, korporacyjnej, rolniczej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz w obszarze consumer finance. Jest częścią Grupy Crédit Agricole, która znajduje się wśród 10 największych banków na świecie pod względem wartości aktywów, działa w 47 krajach na świecie i obsługuje ponad 51 milionów klientów.
O autorze