loader

Badacze: potencjał omułka zielonowargowego był niedoceniany

Omułek zielonowargowy, czyli skorupiak znany również jako nowozelandzka małża zielona (Perna canaliculus), od lat jest wykorzystywany do tworzenia preparatów do leczenia bólu stawów. Jego prozdrowotne właściwości znali już pierwotni mieszkańcy Nowej Zelandii, Maorysi, natomiast pod koniec lat 60-tych minionego wieku naukowo potwierdzono, iż ekstrakt z tych mięczaków pomaga ludziom cierpiącym na artretyzm. Teraz naukowcy z Nowej Zelandii postanowili udowodnić, że zielony omułek może być także z powodzeniem stosowany do zmniejszania stanu zapalnego i bólu mięśni po wysiłku, a także do niwelowania przewlekłego bólu związanego z zapaleniem kości i stawów.

 

Projekt badawczy – o nazwie „Musseling Up 2.0” – jest realizowany przez nowozelandzkie ośrodki badawcze: Instytut Cawthron, Plant & Food Research. Wspierają ich naukowcy z Massey University oraz firma Sanford, która dostarcza małże do badań. Badania są kontynuacją prac z poprzedniego etapu projektu, w którym zaobserwowano ochronny wpływ małż zielonych na chrząstki stawowe zwierząt. W tej fazie naukowcy chcą potwierdzić uzyskane wyniki w badaniach na ludziach.

 

„Ekstrakty z omułka zielonowargowego mogą zmniejszyć stan zapalny stawów, co zostało już udowodnione znacznie wcześniej. Innowacyjność obecnych badań polega na tym, że naukowcy tym razem chcą przeanalizować nowe biomarkery wpływu małż zielonych na nasze zdrowie, w tym jak wpływają one na ograniczenie bólu mięśni po wysiłku, leczenie przewlekłych stanów zapalnych stawów, degradację chrząstki stawowej oraz zdrowie metaboliczne” – mówi Agnieszka Gawłowska, lekarz specjalizująca się w medycynie rodzinnej, która na co dzień spotyka się z pacjentami z problemami stawowymi. Jest ona konsultantką marki Bivanol, która stworzyła naturalny preparat do walki z bólami stawów na bazie omułka zielonowargowego.

 

Badania sprawdzające wpływ małż zielonych na tempo regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym zostaną przeprowadzone na grupie zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 40 lat. Z kolei badania poświęcone przewlekłemu bólowi stawów zostaną przeprowadzone wśród kobiet w średnim wieku i z BMI wyższym niż 25. Badacze podkreślają, że ​​wyniki przedkliniczne obu tych badań były „bardzo zachęcające”.

 

Czym jest omułek zielonowargowy?

1 2

O autorze