loader

Zmienność rynkowa stwarza nowe możliwości inwestycyjne

Brooks Ritchey

Starszy dyrektor zarządzający, K2 Advisors

Franklin Templeton Solutions

 

Każdy zarządzający inwestycjami ma własną kolekcję ulubionych powiedzonek. Jedno z moich brzmi: „Każdy nowy kryzys to możliwości w przebraniu”. Rok 2016 jak dotąd daje mi szansę sprawdzenia słuszności tej maksymy. Mimo burzliwego początku roku na rynkach na całym świecie wzmożona zmienność pociąga za sobą możliwości w postaci rynkowej niewydolności. Niewydolny rynek oznacza, że inwestorzy generalnie podejmują decyzje przede wszystkim pod wpływem strachu, a nie czynników fundamentalnych, a ceny papierów wartościowych mogą nie odzwierciedlać ich rzeczywistej wartości.

 

Ogólnie rzecz biorąc, strategie hedgingowe w większości dążą do zarabiania na rynkowych dysproporcjach przez wykorzystywanie cenowych lub innych względnych rozbieżności między papierami wartościowymi, technicznych wahań rynkowych, głębokiej fundamentalnej analizy wyceny lub innych mierzalnych trendów i/lub niespójności.

 

Jako inwestorzy wykorzystujący strategie hedgingowe przez portfele płynnych inwestycji alternatywnych oczekujemy, że ta rynkowa niewydolność będzie dla nas oznaczać lepsze możliwości generowania ponadprzeciętnych zwrotów lub dodatniego wskaźnika alfa. Innymi słowy, z punktu widzenia inwestorów zajmujących się strategiami hedgingowymi zmienność zwykle oznacza większe szanse na oddzielenie zwycięzców od przegranych.

 

Na podstawie naszych bieżących prognoz ekonomicznych oraz w obliczu ciągłych zmagań rynków z takimi problemami jak słabnące tempo wzrostu w Chinach czy niepewność wokół globalnych stóp procentowych spodziewamy się utrzymania, a może nawet eskalacji zmienności w najbliższym czasie. Uważamy, że spośród czterech powszechnych typów strategii hedgingowych zwykle wykorzystywanych przez nasze portfele płynnych inwestycji alternatywnych (strategie akcyjne typu „long/short”, strategie oparte na wartości względnej, strategie powiązane ze zmianami w spółkach oraz globalne strategie makroekonomiczne) największe szanse na wykorzystanie spodziewanego nasilenia rynkowej zmienności w najbliższej przyszłości mają globalne strategie makroekonomiczne oraz strategie akcyjne typu „long/short”.

 

Globalne strategie makroekonomiczne. Świat pełen możliwości

 

Globalne strategie makroekonomiczne koncentrują się na możliwościach wynikających z ogólnych makroekonomicznych czynników na wielu rynkach i wśród wielu aktywów, w tym walut i surowców. Zarządzający tymi strategiami biorą pod uwagę wiele czynników, takich jak wskaźniki ekonomiczne dotyczące danego kraju lub regionu czy trendy i rozbieżności w polityce banków centralnych. Ostatnie wydarzenia w Chinach przełożyły się na możliwości dla zarządzających globalnymi makroekonomicznymi strategiami hedgingowymi.

 

author avatar
Franklin Templeton
Franklin Templeton to jedna z pierwszych zagranicznych firm zarządzających aktywami w Polsce, obecna na rynku krajowym od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to otwarto oddział w Warszawie, dziś zatrudniający ponad 20 pracowników i koordynujący dystrybucję funduszy spółki SICAV Franklin Templeton zarejestrowanej w Luksemburgu w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sukcesy organizacji na polskim rynku doprowadziły do utworzenia oddziału w Poznaniu w 2007 r., gdzie zatrudnionych jest dziś ponad 500 pracowników w 35 działach.   Franklin Templeton zarządza obecnie w Polsce aktywami o łącznej wartości przekraczającej 1 mld USD.

1 2

O autorze