loader

Wyniki za 2017: faktoring z każdym rokiem popularniejszy

~~¬‒ Obroty faktorów zwiększyły się w ubiegłym roku o 16,7 proc. Wskaźnik wzrostu w przypadku wykupionych faktur był dwa razy, a w odniesieniu do liczby dłużników nawet dwa i pół raza wyższy, wynosząc odpowiednio 35,6 oraz 44 proc. W przeliczeniu na klienta w tym samym okresie średnia liczba faktur zwiększyła się o 26 proc., natomiast średnie obroty tylko o 8,8 proc. Co więcej, w przeliczeniu na dłużnika spadły one o 6,5 proc. Dane te obrazują korzystne zjawisko, które obserwowaliśmy już w poprzednich kwartałach – popularność usług faktoringowych wzrasta. Pojawili się nowi, mniejsi gracze. Ich działalność uzupełnia ofertę dużych podmiotów, takich jak PKO Faktoring, umożliwiając większemu gronu przedsiębiorców skorzystanie z dobrodziejstw tej formy finansowania – analizuje Sergiusz Kulka, Dyrektor Wykonawczy PKO Faktoring.

 

Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, firmy preferują faktoring pełny (100,9 mld, czyli 54,5 proc. wierzytelności). Ta forma finansowania w zdecydowany sposób podnosi bezpieczeństwo transakcji. Polega ona na przeniesieniu na faktora ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Faktoring pełny odnotował w 2017 roku niemal trzykrotnie szybszą dynamikę wzrostu niż niepełny – odpowiednio 20,5 i 7,4 proc.

 

Z faktoringu najczęściej korzystały firmy produkcyjne (47,8 proc.) i dystrybucyjne (37,1 proc.) z branż spożywczej (25,8 mld złotych), chemicznej (20,3 mld złotych) i metalowej (19,3 mld złotych).

 

author avatar
PKO Leasing

1 2

O autorze