loader

Wspólny projekt Hawe i PIR za 560 milionów złotych

Spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. (PIR) oraz HAWE S.A. podpisały w czwartek 19 grudnia porozumienie dotyczące możliwej inwestycji PIR w projekt związany z rozwojem sieci FTTH (Fiber to the Home, czyli światłowód do domu) na terenie całej Polski. Do 2019 roku, projekt miałby połączyć 870 tys. gospodarstw domowych siecią światłowodową FTTH. Przybliżona łączna wartość nakładów inwestycyjnych na projekt w okresie 6 lat to 560 mln złotych. Poziom zaangażowania finansowego HAWE S.A. wyniósłby około 130 mln złotych, natomiast PIR blisko 120 mln złotych. Inwestycja byłaby również finansowana długiem bankowym w wysokości około 250 mln złotych oraz kredytem od dostawców infrastruktury, w wysokości około 60 mln złotych. Projekt ten byłby pierwszą inwestycją PIR przeprowadzaną z inwestorem prywatnym. 

 

„Od kiedy ogłosiliśmy Projekt FTTH informowaliśmy, że będziemy go realizować z silnym partnerem. To, że będzie nim właśnie polska instytucja angażująca się w ważne dla rozwoju całego kraju zadania, czyli PIR, cieszy mnie szczególnie. Realizacja naszego Projektu umożliwi nie tylko ogromne, prokonsumenckie zmiany na polskim rynku telekomunikacyjnym, ale będzie też stanowić istotny wkład w rozwój gospodarczy a nawet cywilizacyjny kraju. Będzie to możliwe, ponieważ zbudowanie światłowodowej infrastruktury telekomunikacyjnej umożliwi m.in. świadczenie zupełnie nowych, innowacyjnych usług." — powiedział Prezes Zarządu HAWE S.A., Krzysztof Witoń.

 

Projekt miałby na celu długoterminowy rozwój szerokopasmowej sieci dostępowej w kraju, pomagając spełnić cele Europejskiej Agendy Cyfrowej dla Polski. Agenda cyfrowa proponuje lepsze wykorzystanie potencjału technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) dla wsparcia innowacji, wzrostu gospodarczego i postępu. Jest jednym z siedmiu filarów strategii Europa 2020, która ustala cele dla wzrostu Unii Europejskiej do roku 2020.

 

Początkowo projekt byłby realizowany w modelu partnerskim, w którym sieć byłaby dzierżawiona przez okres umowy wybranemu Partnerowi przy gwarantowanym poziomie dzierżawy, a po okresie umowy partnerskiej udostępniona innym operatorom telekomunikacyjnym. Docelowo budowa sieci byłaby realizowana w modelu otwartym, w którym sieć byłaby od razu udostępniana wszystkim operatorom telekomunikacyjnym z pominięciem umowy partnerskiej. Oznacza to, że spółka — na żadnym etapie projektu FTTH — nie świadczyłaby końcowej usługi dla klientów i konkurowałaby z obecnymi na rynku operatorami.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze