loader

Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Czarnogórze

Omówienie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz wyrażenie wsparcia dla unijnych aspiracji Czarnogóry to główne cele spotkania Prezydentów Polski i Czarnogóry Andrzeja Dudy i Milo Djukanovića.

– W aspekcie międzynarodowym mamy dwa główne tematy: nasza współpraca sojusznicza w ramach NATO, a także kwestia, wierzę w to głęboko, współistnienia w Unii Europejskiej. Polska popiera aspiracje europejskie Czarnogóry – podkreślał Prezydent RP po rozmowach z Prezydentem Czarnogóry.  Wspieramy Czarnogórę. Razem z nami przyleciał kolejny transport szczepionek przeciwko COVID-19 – dodał. 

  • Konferencja prasowa prezydentów 

– Polska ma obowiązek bronienia granicy UE przed nielegalną migracją. Jestem wdzięczny Prezydentowi Czarnogóry za zrozumienie i wsparcie – podkreśłał Andrzej Duda podczas spotkania z mediami i dodawał: Dzisiaj żadnego militarnego niebezpieczeństwa nie ma w tym kontekście, jest to problem spychanych na naszą granicę przez siły militarne, ale jednak osób, które są cywilami. Udzielamy pomocy tym, którzy przeszli na naszą stronę granicy. Rzeczy wiezione w konwoju, który nie został wpuszczony na Białoruś, stoją w pobliżu granicy i w każdej chwili mogą zostać dostarczone – zapewnił.

Pytany o wczorajszą rozmowę telefoniczną z Frankiem-Walterem Steinmeierem Andrzej Duda mówił: – Powiedziałem panu prezydentowi, że Polska nie uzna żadnych ustaleń, które zostaną podjęte ponad naszymi głowami. Jeżeli ma dojść do jakichś ustaleń, które miałyby być dla Polski, dla polskich władz wiążące, które miałyby polskie władze wykonywać, to owszem, ale to będą ustalenia, które są podjęte wyłącznie przez nas. Tzn. w tych formatach, w których my bezpośrednio uczestniczymy, w których Polska bezpośrednio jest reprezentowana.

Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Czarnogórze rozpoczęła się od oficjalnego powitania przed rezydencją w Cetinje. Następnie Prezydenci rozmawiali w „cztery oczy”. Odbyły się także rozmowy plenarne z udziałem delegacji i wspólna konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Milo Djukanovića.

W ramach wizyty na Bałkanach Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda z Czarnogóry udadzą się w czwartek wieczorem do Macedonii Północnej.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował wcześniej, że dominującym tematem obu wizyt będzie sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. – Oba kraje są naszymi sojusznikami w NATO. Bardzo chcemy usłyszeć ich punkt widzenia i to, w jakim stopniu one mogą się obawiać rozszerzenia jakichkolwiek działań hybrydowych przeciwko innym państwom regionu – powiedział i wskazał, że wizyta na Bałkanach była planowana już od jakiegoś czasu.

W planie wizyty także spotkanie w Podgoricy Prezydenta RP z premierem Czarnogóry Zdravko Krivokapiciem a wieczorem uroczystość wręczenia odznaczeń podczas spotkania z przedstawicielami czarnogórskiej Polonii w Ambasadzie RP w Podgoricy.

1 2

O autorze