loader

Teatr Muzyczny w Poznaniu współprowadzony przez MKiDN

Przeznaczamy fundusze nie tylko na podtrzymanie instytucji, ale przede wszystkim na jej rozwój. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do objęcia wsparciem kolejnej placówki – poznańskim posłom, dyrektorowi, który od lat zabiegał o wsparcie, współpracując z resortem kultury. Ta współpraca na pewno będzie cenna dla polskiej kultury. Dziękuję także swoim współpracownikom, bo to dzięki ich profesjonalnej pracy kultura może tak dobrze instytucjonalnie się rozwijać – zakończył prof. Piotr Gliński.

Umowa dotycząca współprowadzenia Teatru Muzycznego w Poznaniu

Zgodnie z zawartą umową Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego 110 mln zł. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z budżetu Miasta Poznania. Ponadto MKiDN przez najbliższe cztery lata będzie wspierać teatr dotacjami na działalność bieżącą w wysokości 1,5 mln zł rocznie. 

Nowa siedziba Teatru 

Aktualna siedziba teatru z widownią na jedynie 400 miejsc to niszczejący budynek Domu Żołnierza im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego przy ul. Niezłomnych, położony w sąsiedztwie Starego Browaru, który w czasie okupacji 1939-1945 r. był katownią gestapo. Ciasny i nieprzystosowany budynek znacząco utrudnia pracę artystom. Tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu realizatorów udaje się tworzyć produkcje, wykorzystując każdy centymetr przestrzeni.

Pod koniec ubiegłego roku nowa siedziba teatru, która ma powstać u zbiegu ulic Świętego Marcina i Skośnej, uzyskała pozwolenie na budowę. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym, a pod koniec 2022 roku planowane są przetargi na realizację inwestycji. Budowa powinna się rozpocząć na początku 2023 roku, a zakończyć trzy lata później. Wówczas widzowie będą mogli zobaczyć pierwsze spektakle w nowym budynku.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu powstanie na podstawie wyłonionej w konkursie koncepcji architektonicznej. Jury najwyżej oceniło sposób, w jaki obiekt nawiązuje do otaczającej go zabudowy oraz kształt bryły, który wpisuje się w panoramę śródmieścia. Zwrócono przy tym uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej. Zwycięski projekt wykonało Atelier Loegler Architekci.  

Główną widownię zaprojektowano na 1200 miejsc, co sprawia, że będzie to największy teatr muzyczny w Polsce. W budynku znajdzie się także sala kameralna na około 300 miejsc, dodatkowa przestrzeń dla 150-200 osób oraz restauracja i sala bankietowa. 

Cały obiekt ma być nowoczesny, funkcjonalny, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zasilany zieloną energią. Sąsiadujący z teatrem nowoczesny Park Wody i Muzyki, który powstanie we współpracy ze spółką Aquanet, będzie nawadniany deszczówką z dachu budynku. W związku z tym prowadzone są obecnie zaawansowane rozmowy z PKP o przejęciu terenu pod park. Trafią tam drzewa przesadzone z terenu działki pod inwestycję.

Teatr Muzyczny w Poznaniu – rys historyczny

Teatr Muzyczny w Poznaniu jest ważną – zarówno w wymiarze lokalnym, jak i w ogólnopolskim – instytucją, z którą losy związała plejada wybitnych twórców. Dzięki wysokiej jakości prezentowanego repertuaru Teatr zyskiwał renomę oraz uznanie środowiska muzycznego, teatralnego i publiczności. Instytucja konsekwentnie pracuje na status ważnego punktu na kulturalnej mapie festiwalowej kraju.

Teatr, który do 1973 r. działał pod nazwą Operetka Poznańska, rozpoczął swoją artystyczną działalność w 1956 r. premierą operetki Ábraháma „Wiktoria i jej huzar”. Od tamtego czasu w repertuarze Teatru pojawiały się najważniejsze tytułu klasycznych światowych operetek, a systematyczne poszerzanie kierunku artystycznego Operetki owocowały wprowadzaniem na afisz nowych, współczesnych form – w tym wielu tytułów musicalowych. Dzięki temu oferowany widzom repertuar oscylował między operetką klasyczną, musicalem aż po formy teatru dramatycznego.

Obecnie Teatr Muzyczny w Poznaniu proponuje odbiorcom dużo większe spectrum widowisk, umieszczając w programie pełną gamę gatunków – od operetki poprzez koncerty, wieczory muzyczno-poetyckie, spektakle edukacyjne, przedstawienia dla dzieci i młodzieży po musicale.

 

źródło: KPRM

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze