loader

Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce

Prezydent Federalny Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier składa dziś – na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy – oficjalną wizytę w Polsce. 

W tej chwili trwa rozmowa Prezydentów w „cztery oczy”, po niej zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów oraz spotkanie z dziennikarzami.

Po południu na Zamku Królewskim Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkają się z młodzieżą uczestniczącą w projektach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu pomiędzy RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Jak powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, jednym z tematów rozmowy Prezydentów Dudy i Steinmeiera będzie kwestia realizacji Traktatu. Wskazał, że rozmowa będzie dotyczyła także kwestii bieżących, w tym wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej oraz „nowych relacji transatlantyckich, które wyłaniają się z ostatnich decyzji i ruchów po stronie amerykańskiej i niemieckiej”.

– Warto, by nasi niemieccy partnerzy wysłuchali po raz kolejny naszych krytycznych opinii i przestróg, jeśli chodzi o konsekwencje realizacji gazociągu Nord Strem 2. My konsekwentnie przekazujemy nasze krytyczne stanowisko w tej sprawie zarówno stronie amerykańskiej, jak i niemieckiej. Wskazujemy na konsekwencje w postaci wzrostu napięcia i spadku bezpieczeństwa w Europie – powiedział minister Szczerski.

Jak poinformował, po części oficjalnej – rozmowach bilateralnych oraz oficjalnym śniadaniu z okazji 30-lecia Traktatu – Prezydenci Duda i Steinmeier spotkają się na Zamku Królewskim z uczestnikami polsko-niemieckich wymian młodzieży. – Prezydenci chcą porozmawiać z młodymi ludźmi, którzy znają się nawzajem i poprzez te znajomości budują empatię i wrażliwość wzajemną, by porozmawiać z nimi na temat przyszłości tych relacji – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Minister podkreślił, że w relacjach polsko-niemieckich szczególnie ważne jest „zrozumienie i wrażliwość na argumenty i emocje drugiej strony, które da się zbudować tylko poprzez bezpośrednie kontakty”.

17 czerwca 1991 r. w Bonn Kanclerz RFN Helmut Kohl i Premier RP Jan Krzysztof Bielecki podpisali Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wraz z parafowanym siedem miesięcy wcześniej traktatem o granicy na Odrze i Nysie otworzył on nowy rozdział w relacjach obu państw. Jak zapisano w pierwszym artykule traktatu – Polska i Niemcy mają „dążyć do stworzenia Europy, w której przestrzegane są prawa człowieka i podstawowe wartości, a granice utracą dzielący charakter”.

 

1 2

O autorze