loader

Nominacje do Bestsellerów i Odkryć Empiku 2019

 

Empik odsłania kolejne karty corocznego plebiscytu i ogłasza twórców, po których dzieła odbiorcy sięgali najchętniej w 2019 roku. Pisarze, artyści muzyczni i reżyserzy sklasyfikowani w top 5 w dziesięciu kategoriach mają szansę na Bestsellery Empiku 2019. Dziś poznajemy również nominowanych do nowej nagrody – Odkrycia Empiku 2019. To tytuł przyznawany przez jury obiecującym i wyróżniającym się twórcom za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła. Zwycięzców Empik ogłosi 4 lutego 2020 r. podczas gali finałowej transmitowanej na antenie TVN.

 

Książki, od których nie mogliśmy się oderwać, muzyka towarzysząca nam na co dzień w różnych chwilach, filmy, które wywoływały emocje i zapadały w pamięć – w pierwszej piątce Bestsellerów Empiku 2019, w 10 kategoriach, znalazły się te tytuły, które najchętniej kupowali klienci salonów Empik i platformy Empik.com. Ich codzienne wybory to rocznie blisko 40 milionów „głosów”. W tegorocznej edycji po raz pierwszy, obok najpopularniejszych twórców, zostaną także nagrodzeni trzej artyści będący na początku kariery, których dzieła z 2019 roku odbiły się szerokim echem w świecie kultury –  decyzją jury otrzymają oni nagrodę Odkrycie Empiku.

 

Bestsellery dla najpopularniejszych artystów

 

Bestsellery Empiku to barometr zainteresowań odbiorców – pokazują, co Polacy czytają, jakiej muzyki słuchają i jakie filmy oglądają na małym ekranie w skali całego roku. W tym roku podczas telewizyjnej gali Bestsellerów Empiku 2019 każdą kategorię przedstawi ambasador. Autorów najpopularniejszych książek ogłosi dziennikarka i prezenterka telewizyjna Dorota Wellman. Najchętniej wybierane płyty przedstawi Dawid Podsiadło, który zdeklasował konkurencję w ubiegłorocznej edycji Bestsellerów. W świat filmu wprowadzi widzów Grażyna Torbicka – dziennikarka od wielu lat związana z branżą filmową, a także twórczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.

 

W 2019 roku odkryliśmy wiele nowych „głosów” sceny literackiej, muzycznej i filmowej, ale także poznaliśmy nowe oblicze doświadczonych twórców. Wśród top 5 autorów z obszaru literatury pięknej uwagę zwraca 22-letni autor „Emigracji” Malcolm XD, Janusz L. Wiśniewski z kontynuacją „Samotności w Sieci”, a także debiut pisarski Tomasza Organka. Trzecia książka cieszącej się niesłabnącą popularnością autorki Blanki Lipińskiej znalazła się w top 5 kategorii literatura obyczajowa obok takich tytułów jak „Riverdale. Dzień wcześniej” Micola Ostowa czy „Zjazd absolwentów” Guillaume Musso.

 

W uwielbianej przez Polaków kategorii kryminał/sensacja/thriller z kolejnymi dziełami powracają m.in. Jo Nesbø, Camilla Läckberg i Remigiusz Mróz. Bestsellerowe opowieści dla najmłodszych to m.in. „Banda czarnej frotte” Justyny Bednarek, „Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu" Jeffa Kinney’a czy kolejna część serii Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”. Empik stale śledzi pojawiające się nowe zjawiska w literaturze i dominujące trendy, dlatego wśród tegorocznych nagród nie mogło zabraknąć cieszących się dużą popularnością audiobooków czytanych przez najlepszych polskich aktorów, m.in. „Becoming. Moja historia” Michelle Obamy w interpretacji Agaty Kuleszy czy Marcina Dorocińskiego czytającego „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza.

 

Shortlistę najpopularniejszych artystów pop/rock zdominowali twórcy młodego pokolenia, tacy jak Billie Eillish, koreański boysband BTS i Roksana Węgiel. W top 5 znajdziemy także Darię Zawiałow i doświadczonego na scenie Michała Bajora. W hip-hopie wciąż silną reprezentację stanowią artyści o ugruntowanej od lat pozycji, tacy jak Sokół, O.S.T.R. i Kali. Nowym albumem przekonali do siebie słuchaczy Taco Hemingway i KęKę. Miejsca w czołowej piątce w kategorii muzyka filmowa zapewniły sobie tytuły związane z najpopularniejszymi produkcjami 2019 roku, takie jak „Pewnego razu… w Hollywood” czy „Kraina Lodu 2”. Nie brakuje polskich akcentów – szansę na muzyczne statuetki mają filmy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” i „Proceder".

 

Od superbohaterów po gwiazdy rocka – widzów filmów fabularnych przed ekrany przyciągnęła zarówno finałowa odsłona marvelowskiej serii „Avengers: Koniec gry”, jak i oscarowe produkcje „Bohemian Rhapsody” czy „Green Book”. Rodzimą szkołę filmową reprezentuje Filip Bajon z filmem „Kamerdyner” oraz Wojtek Smarzowski z poruszającym dziełem „Kler”. Fani filmów animowanych najchętniej sięgali po kontynuacje popularnych serii: „Jak wytresować smoka 3”, „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”, „Spider-Man Uniwersum” i „Hotel Transylwania 3” a także po nową odsłonę dobrze znanej widzom historii „Król Lew”.

 

Nowe głosy – Odkrycia Empiku

 

Od tegorocznej edycji gali Empik wprowadza  zupełnie nową kategorię nagród, niezależną od wyników sprzedaży: Odkrycia Empiku. Jej celem jest wskazywanie szerokiej publiczności pisarzy, muzyków i reżyserów oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują dziedzinę, którą się zajmują. Nominowanych w kategoriach: Literatura, Muzyka i Film wskazały zespoły jury złożone z krytyków, uznanych artystów oraz ekspertów w danej dziedzinie.

 

W Jury Literackim zasiadają: Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz. Na ich liście znalazło się pięciu autorów reprezentujących różne style i gatunki literackie – Joanna Gierak-Onoszko ("27 śmierci Toby'ego Obeda"), Olga Gitkiewicz („Nie zdążę”), Jakub Małecki („Horyzont”), Adam Robiński (“Kiczery. Podróż przez Bieszczady”) oraz Dominika Słowik („Zimowla”).

 

Muzyczne jury w składzie: Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci z Empiku Dominik Sadowski i Anna Żurek pod uwagę brało przede wszystkim charyzmę, indywidualność i oryginalność twórczą nowych “głosów”. Z nominacji w kategorii Muzyka mogą się cieszyć: Ralph Kaminski („Młodość”), duet Enchanted Hunters („Dwunasty Dom”), Król („Nieumiarkowania”), SCHAFTER („Audiotele”) i Hania Rani („Esja”).

 

Reżyserów nominowanych do filmowego Odkrycia Empiku 2019 wskazali: Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska. Jury doceniało nowatorskie podejście, podejmowanie niebanalnych tematów, umiejętne konstruowanie akcji i budowanie emocji bohaterów. Nagroda w kategorii Film może trafić do Piotra Adamskiego („Eastern”), Kaliny Alabrudzińskiej („Nic nie ginie”), Łukasza Kośmickiego (Ukryta gra”), Bartosza Kruhlika („Supernova”) i Tomka Popakula („Acid Rain”).

 

Bestsellery Empiku to jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, które od ponad 20 lat wskazują kluczowe trendy rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. Wyniki największego plebiscytu kulturalnego (werdykt odbiorców) oraz zwycięzców Odkryć Empiku (werdykt jury) poznamy już 4 lutego 2020 r. podczas uroczystej gali Bestsellery Empiku 2019, która będzie transmitowana na antenie TVN od godz. 20:15. Wydarzenie będzie jednocześnie streamingowane na Facebooku Empiku oraz stronie Empik.com, gdzie już od godz. 19:30 widzowie zajrzą za kulisy, zobaczą ekskluzywne materiały i wywiady z gośćmi gali. 

 

https://www.empik.com/bestselleryempiku 

 

BESTSELLERY EMPIKU 2019 – top 5 (kolejność alfabetyczna wg tytułów):

 

LITERATURA

 

Literatura piękna:

„Emigracja” – Malcolm XD; Wydawnictwo W.A.B.

„Kołysanka z Auschwitz” – Mario Escobar (tłum. Patrycja Zarawska); Wydawnictwo Kobiece

„Koniec samotności” – Janusz Leon Wiśniewski; Wydawnictwo Wielka Litera

„Serotonina” – Michel Houellebecq (tłum. Beata Gepert); Wydawnictwo W.A.B.

author avatar
Valkea Media SA

1 2

O autorze