loader

Największa inwestycja w historii Litwy

Wicepremier Jacek Sasin ogłosił w piątek w Możejkach nową inwestycję Orlenu, polegającą na pogłębionym przerobie ropy. Ma ona strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu. Wartość przedsięwzięcia to ponad 600 mln euro, w kosztach partycypować będzie również rząd Litwy. To największa inwestycja w historii tego kraju.

– Dzięki realizacji projektu rafineria będzie bardziej efektywna. Z jednej baryłki ropy naftowej będzie można uzyskać więcej oleju napędowego i benzyny. Tym samym znacząco zwiększy się odporność spółki Orlen Lietuva na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Ogłoszenie inwestycji przez ministra aktywów państwowych odbyło się w obecności prezydenta Litwy, Gitanasa Nausedy.

– Inwestycja PKN Orlen w Możejkach to największa inwestycja w historii Litwy. Ma ona ogromne znaczenie dla całej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego nie tylko samej Litwy, ale też wszystkich państw regionu – podkreślił minister aktywów państwowych.

Rafineria w Możejkach

Rafineria w Możejkach jest najważniejszym aktywem spółki Orlen Lietuva.  W pierwszym kwartale tego roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 750 mln dolarów, czyli ok. 3 mld zł. Zysk netto spółki to prawie 100 mln zł.

Zakład ma moce produkcyjne przekraczające 10 mln ton na rok. Jest jedynym tego typu zakładem na rynku państw bałtyckich.  Jest to największa firma na Litwie, która zatrudnia ok. 1,5 tys. pracowników.

Kondycja polskich spółek

Podczas wizyty w rafinerii wicepremier mówił, że konsekwentna budowa przez Ministerstwo Aktywów Państwowych wartości spółek Skarbu Państwa i dobre zarządzanie tymi spółkami przekłada się nie tylko na ich dobre wyniki finansowe, ale też umożliwia im ekspansję zagraniczną i realizacje takich inwestycji.

– Orlen może sobie pozwolić na takie inwestycje jak w Możejkach dzięki temu, że dobrze nim zarządzamy. Tylko w pierwszym półroczu tego roku spółka wypracowała ponad 4 mld zł zysku. Przez ostatnie sześć lat koncern wypracował ponad 30 mld złotych – powiedział szef MAP.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze