loader

H88 uznany za operatora usługi kluczowej przez MC

Grupa H88 – do której należą m.in. serwisy hostingowe Domeny.pl, Hekko.pl, Kei.pl czy Linuxpl.com – została uznana przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) za operatora usługi kluczowej w sektorze infrastruktury, polegającej na prowadzeniu autorytatywnego serwera DNS. Ta administracyjna decyzja ministerstwa zbiegła się w czasie z wdrożeniem w grupie H88 kliku nowych istotnych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo klientów – systemu DNS Anycast, a wcześniej także (we współpracy z NASK) usługi „registry lock” dla domeny .pl.

 

Uznanie H88 za operatora usługi kluczowej wynika ze skali działania firmy. Tytuł ten jest przyznawany każdemu dostawcy usług webhostingowych, który ma ponad 100 tys. klientów, co określa ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z 5 lipca 2018 rok. Grupa H88 ma ok. 230 tys. klientów i należy do pierwszej trójki największych dostawców tego typu usług w Polsce. Jednocześnie jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w branży.

 

„Wraz z tym tytułem idzie w parze także szereg obowiązków, które musi spełnić operator usług kluczowych. Obejmują one m.in. obowiązek utrzymywania systemu zarządzania bezpieczeństwem, który umożliwia szacowanie ryzyka wystąpienia incydentu oraz zarządzanie tym ryzykiem. Operator usług kluczowych jest także zobowiązany do monitoringu zagrożeń, wydawania zawiadomień o niebezpieczeństwie i rozwiązywania incydentów. Musi również zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajności systemów IT służących do świadczenia swoich usług, co ma zagwarantować ich niezakłócone działanie” – mówi Artur Pajkert, Brand Director w serwisie Linuxpl.com.

 

Jak zaznacza przedstawiciel grupy H88, wszystkie te procedury od dawna istnieją w serwisach firmy. Jednocześnie cały czas inwestuje ona w nowe rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo swoich klientów. Najnowszym przykładem takiej inwestycji jest właśnie wdrożona we wszystkich markach H88 technologia DNS Anycast. Zapewnia ona szybszy dostęp do stron www, niezależenie od lokalizacji użytkowników, oraz minimalizuje skutki ataków typu DDoS.

 

„Dzięki temu rozwiązaniu, zapytanie użytkownika o konkretną domenę, czyli wpisanie przez niego adresu www w przeglądarce, jest przekierowane do najbliższej mu lokalizacji serwera DNS. Jeśli ta lokalizacja z jakiegoś powodu jest niedostępna, to zapytanie jest kierowane do kolejnej lokalizacji. Zwiększa to szybkość działania stron www klientów, a także uodparnia naszą infrastrukturę na ataki, bo łatwiej jest unieruchomić przez atak hakerski jedną lokalizacje, w której są fizycznie zlokalizowane serwery DNS, niż 16, a taką liczbę lokalizacji serwerów DNS w Polsce i na świecie wykorzystuje obecnie H88” – tłumaczy Artur Pajkert.

1 2

O autorze