loader

Grudziądz: Dom Handlowy Korzeniewskich w rękach miasta?

Wyjątkowe miejsce na mapie Grudziądza ma szansę odzyskać swój dawny blask. Prezydent Maciej Glamowski zabiega o to, by Dom Towarowy Korzeniewskich przy ul. Rynek 22-24 stał się własnością miasta i by mieszkańcy mogli ponownie z niego korzystać.

Informację o planach dotyczących zabytkowego budynku Prezydent Maciej Glamowski przedstawił podczas dzisiejszej konferencji prasowej. W spotkaniu uczestniczył także Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Michał Czepek, Radni Rady Miejskiej: Róża Lewandowska, Mariusz Żebrowski, Tomasz Smolarek, Paweł Napolski, Grzegorz Miedzianowski oraz z ramienia MPGN Dyrektor ds. technicznych i obrotu nieruchomościami Mariusz Plutowski

XX-wieczna kamienica, znajdująca się na Rynku w miejscu trzech połączonych ze sobą budynków, jeszcze kilkadziesiąt lat temu tętniła życiem. W tamtych czasach był to najnowocześniejszy dom handlowy na Pomorzu. Podczas działań wojennych w 1945 r. kamienicę strawił pożar, jednak dzięki żelbetonowej konstrukcji szkieletu był w ogólnie dobrym stanie technicznym. Został odbudowany z uproszczeniem form i detali w 1948-1950. W latach 1972-1990 w budynku mieściła się siedziba Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki. Od lat 90. XX wieku we wnętrzu budynku działalność handlową prowadziły prywatne firmy różnych branż.

 – 15 lat temu planowano funkcje gastronomiczną w piwnicach, które są bardzo bogate i świetnie dostosowane do potrzeb współczesnych lokali gastronomicznych. Natomiast na ostatnim piętrze, na dachu, zaprojektowano kawiarenkę i najpewniej te funkcje dla tego budynku pozostaną (…). Rolą samorządu jest wymyślić takie funkcje, które by łączyły zarówno funkcje komercyjne, jak i społecznych – mówił Radny Sejmiku Województwa Kujawko-Pomorskiego Michał Czepek.

Dom Towarowy Korzeniewskich w ostatnim czasie wyglądał na opuszczony, pozostając w rękach prywatnego właściciela. Jednak dzięki staraniom władz miasta i spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, już niedługo wyjątkowy budynek zacznie tętnić życiem.

– Cieszę się, że będzie tutaj nowe życie i dlatego chciałbym poprosić mieszkańców żeby zgłaszali swoje pomysły na temat zagospodarowania tego obiektu. Myślę, że każdy pomysł jest godny rozważenia, dlatego będziemy szeroko konsultować z mieszkańcami wykorzystanie tej wolnej przestrzeni – mówił Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Prezydent podkreślił, że zależy mu na dialogu z mieszkańcami, dlatego zaprasza do przesyłania swoich sugestii dotyczących przeznaczenia budynku na Rynku poprzez platformę dostępną na stronie tutaj.

Zgłoszenia, uwagi, sugestie i komentarze można zostawiać na wspomnianej platformie do niedzieli, 28 lutego, do północy. Wyniki zostaną przedstawione mieszkańcom, a przyszły cel przeznaczenia budynku będzie także determinował możliwość pozyskania środków zewnętrznych na jego przystosowanie.

Czytaj dalej
Następna strona
O autorze