loader

Grape Up: idzie nowa era dla automotive dzięki cyfryzacji i chmurze

Grape Up, polska firma specjalizująca się w technologiach cloud native oraz w podejściu DevOps w produkcji oprogramowania, zaprezentowała ofertę dotyczącą tworzenia rozwiązań opartych o IoT i digital twin dla firm motoryzacyjnych. Dzięki niej, producenci samochodów będą mogli łatwo stworzyć cyfrowego bliźniaka swoich pojazdów i jednocześnie udostępnić kierowcom możliwość interakcji z nim na niespotykaną dotąd skalę. Pierwszym motoryzacyjnym klientem, któremu Grape Up pomógł stworzyć takie rozwiązanie, jest czołowy producent samochodów z Niemiec.

 

Grape Up planuje tworzyć rozwiązania wykorzystujące technologie IoT i digital twin dla firm motoryzacyjnych głównie w oparciu o swoją autorską platformę PaaS – Cloudboostr, która integruje wiodące technologie open source w obszarze cloud native, jak Kubernetes. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze niż inne komercyjne platformy PaaS, a Grape Up zapewnia dodatkowo jej wsparcie i utrzymanie. Dzięki tej platformie, firmy mogą tworzyć, testować i bardzo szybko wdrażać dowolne rozwiązania w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej.

 

Cyfrowy bliźniak dla samochodu? Żaden problem!

Jednym z takich rozwiązań może być platforma dla branży automotive do tworzenia cyfrowych replik samochodów, która będzie odzwierciedlała wszystkie zmiany, jakie zachodzą w trakcie eksploatacji auta. Umożliwia ona producentom efektywne, zdalne zarządzanie ich samochodami, w tym „funkcjami na żądanie” (włączanie i wyłączanie różnych opcjonalnych funkcji dla kierowców), odczyty parametrów pojazdów, przewidywanie napraw, a nawet serwis auta.

 

Wdrożenie takiego rozwiązania oznacza także wiele nowych możliwości dla kierowców, którzy będą mogli zarządzać z poziomu smartfona wieloma funkcjami samochodu, w tym ustawieniami klimatyzacji, otwieraniem/zamykaniem drzwi, czy personalizować system swojego auta. Z platformą będzie także można zintegrować wiele usług od zewnętrznych dostawców, jak wyszukiwanie stacji ładujących, rozliczanie płatności za korzystanie z takich stacji, informacje o utrudnieniach w ruchu na poszczególnych trasach, sprawdzanie dostępności miejsc parkingowych w danym obszarze, czy umawianie się na wspólny wyjazd i udostępnianie znajomym informacji o położeniu samochodu” – tłumaczy Łukasz Zwoliński, CTO w Grape Up. 

 

Grape Up zapewnia, że oferowane rozwiązanie będzie spełniać bardzo wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa, dostępności oraz skalowalności, a także zapewni stałą komunikację z samochodem.

 

Nawet zerwanie połączenia samochodu z Internetem nie spowoduje zaprzestania działania usługi, bo jej podstawą będą dane pochodzące z ostatniej synchronizacji pomiędzy samochodem i jego cyfrowym bliźniakiem. Dodatkowo dane na temat poszczególnych samochodów mogą być aktualizowane w oparciu o informacje zbierane z innych pojazdów, które korzystają z tego samego modelu danych” – tłumaczy Łukasz Zwoliński.

 

Przetestowane przez niemieckiego giganta motoryzacji

author avatar
Grape Up

1 2

O autorze