loader

Giełda spokojna przed świętami

W porównaniu do wczorajszej sesji zmieniło się tyle, że zakres wahań WIG20 poszerzył się o kilka punktów. Dane z USA tym razem rozczarowały, ale w zasadzie liczą się już tylko święta.

Dzisiejsze notowania na GPW miały równie mało stresujący przebieg co wtorkowe. Wahania WIG20 wahały się między 2490 a 2517 pkt (wczoraj 2491-2513), zamknięcie wypadło niemal w tym samym miejscu co wczoraj. Nie byłoby się nad czym rozwodzić, gdyby nie fakt, że mieliśmy dziś znacznie większy tłok w kalendarium, a publikacje danych tym razem nie dały jednoznacznych wskazań.
Na początek dobra informacja opublikowana tuż przed zamknięciem handlu na GPW – zamówienia na dobra trwałe (nie licząc wydatków na samochody) w USA wzrosły o 1,4 proc., a oczekiwano wzrostu o 0,9 proc. Zamówienia w przemyśle także okazały się wyższe od oczekiwań. Ale to nie wystarczyło, żeby WIG20 mógł zakończyć sesję wzrostem, choć rozstrzygnął o tym dopiero końcowy fixing, kiedy widać już było, że Wall Street nie ma siły na piąty kolejny wzrost i mimo tych korzystnych danych po godzinie notowań Dow Jones tracił 0,5 proc.
Warto jednak dodać w tym miejscu, że nie tylko realizacją zysków można tłumaczyć początkowy spadek na Wall Street. Wcześniej inwestorzy dowiedzieli się, że indeks aktywności wytwórczej w regionie Chicago spadł do 58,8 pkt (oczekiwano spadku do 61 pkt), a według badań ADP amerykańska gospodarka straciła w marcu 23 tys. etatów (a liczono na wzrost ich liczby o 40 tys.). Oficjalne – rządowe – dane z rynku pracy, opublikowane zostaną w piątek, kiedy giełdy akcji na całym świecie nie będą pracowały. Dlatego część inwestorów, obawiających się tej publikacji, mogła myśleć o sprzedaniu akcji dziś, bo jeśli dane okażą się niekorzystne, to po weekendzie (który w Polsce będzie trwał o dzień dłużej niż w USA).
Euro podrożało dziś do dolara o 0,9 proc. do 1,354 USD, to jest najwyższego kursu od tygodnia. Co ciekawe, cały ten wzrost miał miejsce od 16-tej. U nas dolar spadł o 1,2 proc., a euro wylądowało poniżej 3,86 PLN i jest to najniższe zamknięcie od grudnia 2008 roku.
Ropa podrożała dziś o 0,5 proc., złoto o 1,1 proc., a miedź potaniała o 0,2 proc.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze