loader

Aktywny portfel leasingowy rośnie szybciej niż rynek kredytów inwestycyjnych

Rozwojowi polskiego rynku leasingu sprzyja poprawiająca się koniunktura w kraju, w tym wysoki popyt konsumpcyjny, oraz stabilny wzrost gospodarczy w strefie euro.

 

– Trend ten powinien utrzymać się w kolejnych miesiącach. Przewidujemy utrzymanie w br. tempa wzrostu leasingowanych aktywów na poziomie około 15 proc. Zależność jest przy tym dwukierunkowa. Rozwijający się rynek leasingu sprzyja przewidywanemu przyspieszeniu tempa wzrostu gospodarczego Polski przy umiarkowanym wzroście inwestycji publicznych i prywatnych, mówi Andrzej Krzemiński, Prezes Zarządu PKO Leasing.

 

Leasing odpowiada na bardzo istotną potrzebę rynku, zwłaszcza firm o obrotach do 5 mln złotych. Według analizy przeprowadzonej przez Zespół Analiz Rynku i Konkurencji PKO Banku Polskiego, od kilku lat maleje udział kredytu w finansowaniu przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach zaledwie co czwarte z nich planuje zaciągnąć dług w banku, aby pozyskać środki na nowe inwestycje. Aktualnie obserwuje się wysokie wykorzystanie przez firmy mocy produkcyjnych, przy najniższym od dekady tempie odnawiania majątku. W tej sytuacji dynamicznie rozwijają się alternatywne wobec kredytu źródła finansowania. Jednym z podstawowych jest leasing.

 

Podobnie jak w trzech ostatnich latach, również w 1H 2017 aktywny portfel leasingowy rósł dynamiczniej niż rynek kredytów inwestycyjnych. Ta tendencja, mimo pewnego wyhamowania w 2Q, powinna się utrzymać. Sytuacji nie zmieni raczej zapowiadane przez niektóre banki, pierwsze od roku lekkie złagodzenie polityki kredytowej wobec małych i średnich przedsiębiorstw.

author avatar
PKO Leasing

1 2

O autorze