loader

Kwartalny raport Fortinet: cyberprzestępcy zmieniają priorytety i rzadziej stosują

Fortinet, światowy lider w dziedzinie szerokich, zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, zaprezentował wyniki swojego najnowszego kwartalnego raportu cyberzagrożeń. Badanie pokazuje, że cyberprzestępcy nadal szukają nowych możliwości ataku z wykorzystaniem wszystkich posiadanych przez ofiarę cyfrowych rozwiązań. Jednocześnie zmieniają wektory ataku. Interesują się m.in. publicznie dostępnymi usługami brzegowymi, natomiast realizują mniej kampanii phishingowych, co można ocenić jako sukces firm podejmujących działania edukacyjne dla pracowników.

 

 

Indeks krajobrazu zagrożeń (Threat Landscape Index) pozostał w trzecim kwartale względnie niezmieniony. Analitycy odnotowali pewne wahania, ale były one nieznaczne. Przedsiębiorstwa nie powinny jednak tracić czujności, ponieważ cyberprzestępcy nieustannie kontynuują swoją działalność[1].

 

 

 

 

 

Najważniejsze wnioski płynące z raportu:

Zmiana taktyki w celu zaskakiwania przedsiębiorstw

Większość złośliwego oprogramowania jest dostarczana za pośrednictwem poczty e-mail, dlatego w firmach główny nacisk położony jest na eliminowanie ataków typu phishing – prowadzone są szkolenia dla użytkowników i wdrażane zaawansowane narzędzia ochronne dla poczty elektronicznej. W efekcie cyberprzestępcy musieli zacząć stosować inne środki, aby zwiększyć skuteczność dostarczania złośliwego oprogramowania do firmowych środowisk IT.

 

Obecnie w celu zastosowania wektorów ataków, które nie polegają na tradycyjnym phishingu, cyberprzestępcy częściej skupiają się na publicznych usługach brzegowych, takich jak infrastruktura internetowa, protokoły komunikacji sieciowej, a także omijanie narzędzi blokujących reklamy. Na przykład w ostatnim kwartale inżynierowie FortiGuard Labs zaobserwowali wykorzystanie luk umożliwiających zdalne wykonanie kodu w urządzeniach brzegowych we wszystkich regionach świata. I chociaż ta taktyka nie jest nowa, zmiana priorytetu może być skutecznym sposobem na zaskoczenie działu IT w przedsiębiorstwie i zwiększenie szans na sukces. Może to być szczególnie problematyczne przed intensywnym sezonem zakupów online, kiedy w internetowych sklepach odnotowana będzie znacznie większa aktywność.

 

Maksymalizacja potencjału zarobkowego

Podążając śladami przynoszącego niemałe zyski oprogramowania ransomware GandCrab, które zostało udostępnione w dark webie w modelu Ransomware-as-a-Service (RaaS), organizacje cyberprzestępcze uruchamiają nowe usługi, aby zwiększyć swój potencjał zarobkowy. Tworząc sieć stowarzyszonych partnerów, są w stanie szeroko rozpowszechniać swoje narzędzia ransomware i radykalnie zwiększać zarobki. FortiGuard Labs zaobserwował, że co najmniej dwie znaczące rodziny oprogramowania ransomware – Sodinokibi i Nemty – są wdrażane jako rozwiązania RaaS. To potencjalnie dopiero początek zalewu podobnych usług w przyszłości.

author avatar
Sarota PR Sp. z o.o.

1 2

O autorze