loader

Kosztowne wakacyjne leczenie – czyli co zrobić by ubezpieczenie zadziałało tak jak powinno

Prawie 800 tys. zł za tydzień w szpitalu i transport do Polski – na takie koszty został narażony turysta z Polski, który ciężko zachorował podczas pobytu w egzotycznym kraju. Co zrobić by uniknąć takiej sytuacji radzi Monika Grabowska, dyrektor Działu Produktów i Rozwoju w Diners Club Polska.

Choć pechowy podróżnik miał wykupioną polisę, standardowy pakiet ubezpieczeniowy zaoferowany przez biuro podróży nie pokrył ogromnych kosztów świadczenia. Rodzina poszkodowanego martwi się dziś nie tylko o jego zdrowie, ale także o to jak spłacić olbrzymi dług za leczenie i transport medyczny do kraju.

– Przed wyjazdem na urlop czy wycieczkę poświęcamy sporo czasu na znalezienie biura podróży, biletu w dobrej cenie czy odpowiedniego hotelu. Zapominamy natomiast o zapewnieniu sobie i bliskim odpowiedniego ubezpieczenia. Ta nieszczęśliwa sytuacja pokazuje jak bardzo jest ono istotne, szczególnie podczas wyjazdów – mówi Monika Grabowska.

Jak podało biuro podróży TUI aż 60 proc. klientów nie wykupuje dodatkowego ubezpieczenia, a wśród tych, którzy wybierają się na wyjazd last minute nie decyduje się na nie aż 80 procent. W innych biurach jest podobnie.

– Polacy wyjeżdżając niechętnie ponoszą dodatkowe koszty, ale trzeba sobie uświadomić, że oszczędzając na ubezpieczeniu, możemy ściągnąć na siebie duże kłopoty. Z drugiej strony nie warto przepłacać za zbędne elementy ubezpieczenia. Dlatego zawsze należy sprawdzić jaki zakres oraz jakie kwoty zostały określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia – radzi Monika Grabowska.

Przy wyjazdach w granicach Unii Europejskiej warto pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ, wydawanej w Polsce przez NFZ. Należy jednak zwrócić uwagę, że gwarantuje ona jedynie podstawową opiekę zdrowotną w krajach europejskich i to płatną w większości państw nawet dla posiadacza karty. Warto uzupełnić ją zatem odpowiednim ubezpieczeniem.

Na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając wakacyjną polisę w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zakres świadczeń, sumę gwarantowanego ubezpieczenia i wyłączenia – ich lista powinna być jak najkrótsza. W przypadku podstawowej polisy, którą biura podróży mają obowiązek zagwarantować, powinniśmy spodziewać się ograniczonego zakres świadczeń i licznych wyłączeń. Podstawowe polisy mogą nie obejmować schorzeń przewlekłych, np. astmy, cukrzycy lub nadciśnienia. Często wykluczeniem objęta jest też pomoc medyczna dla kobiet w ciąży.

author avatar
Diners Club Polska

1 2

O autorze