loader

EKUZ z polisą, czyli jak ubezpieczyć się na wakacje

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) podczas pobytu za granicą ma chronić przed finansowymi konsekwencjami problemów ze zdrowiem. Założenie to nie zawsze jednak sprawdza się w praktyce. W wielu sytuacjach EKUZ nie gwarantuje bezpłatnego dostępu do pomocy medycznej, a jedyne uprawnia do refundacji części poniesionych kosztów. Wybierając się na wakacje warto więc sprawdzić, w jakich sytuacjach sama karta może okazać się niewystarczająca i rozważyć – co podkreśla sam NFZ[1] – możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. W sytuacji nagłego zachorowania lub wypadku pozwoli ono uniknąć znacznych wydatków na leczenie.  

Dla kogo EKUZ, a dla kogo polisa turystyczna?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przeznaczona jest dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, członków ich rodzin oraz osób nieubezpieczonych, posiadających jednak prawo dostępu do publicznej opieki zdrowotnej w Polsce. EKUZ można uzyskać składając odpowiedni wniosek w NFZ. Ważne, aby pamiętać, iż dla każdej wyjeżdzającej za granicę osoby należy przygotować oddzielny komplet dokumentów. Kartę odbiera się osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Ubezpieczenie turystyczne z kolei może kupić każda pełnoletnia osoba. Na przykład można to zrobić na stronie online ubezpieczyciela.  Zajmuje to dosłownie kilka minut. Wystarczy wypełnić prosty wniosek i zapłacić składkę przelewem. Po chwili na adres e-mail otrzymasz komplet dokumentów. Co ważne, jednym ubezpieczeniem turystycznym można objąć wszystkich członków rodziny, wskazując ich w treści wniosku jako ubezpieczonych, bez konieczności wypełniania odrębnych wniosków.

Zasięg terytorialny, czyli w których krajach zadziała ubezpieczenie?

Z karty EKUZ można korzystać podróżując po państwach Unii Europejskiej oraz krajach należących do EFTA, czyli Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. W przypadku ubezpieczenia turystycznego zasięg terytorialny jest znacznie szerszy, tak więc z ważną polisą podczas urlopu w Europie możesz odwiedzić takie kraje jak Macedonia, Mołdawia czy Albania lub skusić się również na dalsze wyjazdy poza granice Europy.

Dostęp do służby zdrowia nie zawsze bezpłatny

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do publicznych usług medycznych, na takich samych prawach, jak obywatelom państwa, na terenie którego przebywasz podczas wyjazdu. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, iż leczenie będzie bezpłatne. W większości krajów Europy obowiązuje bowiem zasada współfinansowania usług medycznych. W przypadku wizyty u lekarza specjalisty lub pobytu w szpitalu, posiadając jedynie EKUZ, będziesz musiał liczyć się z wydatkiem od kilkudziesięciu do ponad tysiąca euro[2].

EKUZ nie zapewni również bezkosztowego dostępu do placówek ochrony zdrowia funkcjonujących poza systemem publicznym. Warto o tym pamiętać, szczególnie udając się do wakacyjnych kurortów, gdzie często znajdują się wyłącznie prywatne przychodnie oraz szpitale. Z polisą turystyczną, w sytuacji zagrożenia naszego zdrowia, nie będziesz musiał się nad tym zastanawiać. Ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty usług medycznych do wysokości sumy gwarantowanej.

Kosztowny transport medyczny i ratownictwo

author avatar
ZOOM bsc Sp. z o.o.

1 2

O autorze